Voikohan Kreikkaan saada äkkilähdöllä hyvää hotellia?
Jos haluaa läheltä rantaa ja ravintoloita, kannattaako jättää viime tinkaan? Vielä ainakin tuntuu että saa pulittaa 1200-1600e aikuiselta ja yhdeltä lapselta, halvempi jos kuuluu vain aamupala ja hotellissa vain aikuisten allas,kalliimpi jos haluaa puolihoidon tai allinclusiven ja olisi edes yksi lasten allas. 1400-1500e voisin vielä maksaakkin hyvällä sijainnilla olevalla allinlusive hotellista
Kommentit (8)
No joo, mutta monet kun sanoo että älä vaan jätä viime tinkaan, koska matkat voi olla menneitä tai saat rupu hotellin kaukana kaikesta..mihin sitä sitten uskoisi?
Me on otettu kahtena vuonna peräkkäin Kreikan saarille äkkilähtö 2-3 vkoa ennen lähtöä ja 10+ kokemukset molemmissa tapauksissa. Kuka haluaa all inclusive -hotelliin, en minä ainakaan! Missä välissä sitä etsii kivoja ravintoloita jos syö ateriat hotellilla? Me ei yleensä syödä edes aamiaista hotlalla vaikka se hintaan kuuluisikin, koska haluamme ennemin mennä johonkin lähistön tunnelmalliseen pikkukuppilaan tai -leipomoon. Viime vuonna maksoimme 2 aikuista Kreetalle yht. 620e lennot + maijoitus viikoksi, huoneistohotelli aivan mainio loistavalla sijainnilla, rantaan 150m. Toissakesänä Rodokselle äkkilähtö yht. 530e kahdelta niinikään viikoksi, hotelli oikein kiva ja sijainnilta melkein paras mahdollinen (ravintoloita yms lähellä muttei kuitenkaan mikään levoton baarikatu).
No juu,kaksin toisen aikuisen kanssa voikin olla mukava seikkailla ja käppäillä ja etsiskellä niitä leipomoita ja ravintoloita, mutta kaksin vähän matkustaneena lapsen kanssa, on AINAKIN aamupala oltava hotellilla. Nälkä kun iskee,siinä kuumassa ja heikotuksessa lähdetä metsästämään ravintolaa..paitsi jos kaikki on lähellä.
[quote author="Vierailija" time="15.03.2015 klo 16:13"]No juu,kaksin toisen aikuisen kanssa voikin olla mukava seikkailla ja käppäillä ja etsiskellä niitä leipomoita ja ravintoloita, mutta kaksin vähän matkustaneena lapsen kanssa, on AINAKIN aamupala oltava hotellilla. Nälkä kun iskee,siinä kuumassa ja heikotuksessa lähdetä metsästämään ravintolaa..paitsi jos kaikki on lähellä.
[/quote]
Täh? Meillä o 2 lasta ja ei koskaan majoituta edes puolihoidolla. Jos meinaa samassa paikassa syödä joka päivä, on sama jäädä kotiin :) lasten kanssa mennään reissuun sitten kun osaavat käyttäytyä ja jaksavattehdä muutakin kuin lirkkiä hotellin uima-altaalla. Meidän perheelle juuri ravintolat ja paikallinen ruoka on se reissun tärkein osuus.
Kuka hotellilla edes syö mitään... kaksi kertaa olen turistiripulin saanut ja molemmilla kerroilla hotelliruoista :D nykyään syön vain ja ainoastaan paikallistenkin suosimissa ravintoloissa.
Äkkilähdöt on arpapeliä. Saa hyvän tai huonon. Ja voi olla missä tahansa kohteessa. Ja ei ole sitten aina edes niitä matkatoimiston vakkarihotelleja. Itse ostin tammikuussa tarjouksesta matkan toukokuulle. Aamiaisella rannan läheltä, hyvä sijaniti. 295e per aikuinen.
Kreikassa on aivan turhaa all inclusive. Niin paljon hyviä ruokapaikkoja.
Niin..teidän perheelle tuo on tärkeintä. MEIDÄN perheelle on tärkeintä se että äiti saa rentoutua, lapsi viihtyy, nähdään maisemia ja tehdään retkiä,lapsen ehdoilla. Toiset tykkää kato eri asioista,mulle tuo turvallisuutta kun kaikki on lähellä,pidän matkustelusta,mutten ole suuri seikkailija.
..Oletko edes katsonut äkkilähtöjä Kreikkaan? Juuri itse tässä tänään katselin ja kyllä sinne naurettavan halvalla pääsee. Toki voit katsella pelkkiä lentoja myös jos haluat itse varata hyvän hotellin. Kyllä siellä näyttäisi ainakin pakettimatkoja olevan ihan lapsiystävällisistä hotelleista lähtien. Alle tonnilla pääsee jo matkaan.