Kysymys karpeille
Mitä söitte ENNEN karpiksi alkamista?
Itse koen syöväni varsin monipuolisesti, ja en usko että saa hiilihydraatteja liikaa... Käsittääkseni esim. pinaatti keitto on ihan ok. karpeille...?
Oletteko ajatelleet, että vointinne on parantunut koska saitte ennen liikaa hiilihydraatteja, mutta että kaikki eivät syö niitä niin paljoa?
Tarkoitan, että jos esim. syö pastaa ja leipää paljon, niin silloinhan ruokavalio muutos on suurempi, verrattuna sellaiselle ihmiselle joka näitä ei muutenkaan käytä paljoa?
Itse väitän syöväni varsin monipuolisesti, joka viikko feta-salaatti päivä ja parina päivänä jotakin kasvikeittoa (kasvisose- pinaatti- kesäkeitto tmv. ) Perunaa käytän, mutta en niin paljoa kun moni muu. Onhan siinä eroa, jos syö paljon leipää ja mättää lautasen täyteen perunaa, kun jos ei paljon leipää syö ja ottaa vain perunan tai kaksi...
esim.
aamulla:
hedelmä&viili ---- leipää
päivällä:
pinaattikeitto ------ pasta-annos
illalla:
pari perunaa, kastike, salaattia ----- monta perunaa, kastike, pari
palaa kurkkua
ilta-/välipala
viili/jugurtti/raejuustoa tmv ------- leipää
---- =vertaa
Ihan ystävyydellä kysyn, sillä esim. itse väitän ettei karppaus juurikaan kohentaisi oloani/laskisi painoani, sillä en paljoa syö noita karppien " kiellettyjä" ruokia.... Pulla tmv. ei myöskään maistu.
Kommentit (6)
Ei tulisi mieleenikään lopettaa kokonaan loppuelämäksi leivän, perunan ja pastan syömistä. Syön todella harvoin mitään makeaa tai mitään naksuja. Perunaa otan yhden. Minulla ei ole mitään tarvetta pudottaa painoa enkä voi millään tavalla " huonosti" . En haluaisi kieltäytyä kokonaan mistään. Juhlissa syön kakkua, jäätelöä yms. kohtuudella.
ja pastastakin on hyviä täysjyvä ja kauraversioita.
En siis kieltäydy kokonaan ja pyrin syömään näissä mahd. täysjyvä tuotteita, joissa hiilarit on mahdollisimman hitaita.
Mielestäni tärkkelys on niin turhaa, että en syö sitä edes pieniä määriä, paitsi pähkinöinä (pitoisuudet pähkinöissä ovat kuitenkin pienet ja niissä on monia muita hyödyllisiä aineita). Täysjyväviljaa, ruista tai kauraa en pidä parempana kuin valkoista vehnää, sillä viljakuidulla voi olla erittäin haitallisia ominaisuuksia.
Mutta jokainen tyylillään, meitä karppejakin on niin moneen lähtöön, eikä sellaisia tutkimuksia aiheesta ole, jotka aukottomasti todistaisivat yhden tietynlaisen ruokavalion paremmuudesta kaikilla yksilöillä.
2
En pidä makeasta, joten sokeria en käytä juuri lainkaan, myös hedelmiä syön aika vähän juuri sen takia. Mutta leipää on tullut valitettavasti syötyä muutama viipale päivässä:aamupalaksi ja iltapalaksi, joskus välilläkin pikkunälkään. (Nyt olen rajoittanut kahteen ruisleipäviipaleeseen aamuisin.) Ruoanlaitossa olen aina käyttänyt paljon kasviksia, mutta mielikuvituksen puutteessa lisukkeeksi on tullut hyvin usein, käytännössä päivittäin, laitettua riisiä, pastaa tai perunaa.
Mielestäni ruokavalioni on ollut ennenkin ihan monipuolinen, suht suositusten mukainen. Mutta vähennettyäni leivän syömistä ja jätettyäni aterioilta pois pastat ym. oloni on selvästi keventynyt (vaakaa en ole vielä seuraillut) ja tärkeimpänä muutoksena huomaan, että en enää kärsi ilmavaivoista ja vatsan turvotuksesta, kuten ennen.
Ennen karppaamista söin kyllä ihan päin männikköä. Paljon makeaa ja runsaasti leipää. Parsakaali, kukkakaali ja moni muu rehu maistui pahalle.
Nykyään olen oppinut tykkäämään kasviksista ihan eri tavalla ja nautin siitä, että kaikki ruoka MAISTUU (kun eihän peruna, pasta, riisi ja leipä oikeastaan maistu yhtään miltään).
Tuo esittämäsi " parempi" vaihtoehto lähenee jo hyväkarppia. Silti perunan ja leivän hiilihydraatit ovat aika turhia kaloreita, minä ainakin käytän nekin kalorit mieluummin johonkin, mistä oikeasti saan jotain tärkeää ja tarpeellista mitä elimistöni tarvitsee. Miksi söisin kahtakaan perunaa kun sen edestä voin syödä vaikka kananmunan tai parsakaalta voinokareella, tai juoda vaikka lasin punkkua?
Mutta jos ruokavaliosi sopii sinulle niin hyvä niin. Me ihmiset ollaan erilaisia ja joku juttu aiheuttaa vähemmän haittaa yhdelle kuin toiselle.