Juurikasvu vaalea maantienharmaa ja latvat punertavat?
Mistä johtuu? En ole hiuksia värjännyt ruskealla enkä punaisella. Todella vaalea juurikasvu mutta hiusten latvat ja alushiukset ovat todella punertavat. Väri ei peity millään. Hopeashampoolla lähtee keltaisuus mutta tuo punaisuus ei lähde millään.
Kommentit (2)
Mullakin on maantienväriset hiukset ja latvat selvästi lämpimämmän väriset, oranssihtavat. Johtunee siitä, että hiuksessa on paljon punapigmenttiä, joka tulee esiin kun hiuksen rakenne hiukan vaurioituu esim. kihartamisesta, föönaamisesta tai auringonvalosta. Oman hiuksen punapigmentin runsauden huomaan siinä, että hiukset on todella työlästä saada vaaleiksi. Vaatii monta vaalennusta ja vielä sävyä taittavan värin. Muuten jää "kusenkeltaiseksi".
En osaa kysymykseesi vastata mutta silloin kun olen itse värjyyttänyt hiukseni punaisen sävyillä niin juurikasvuni oli harmaata, punainen väri 'söi' pigmenttiä omasta väristäni. Muilla väreillä tätä ongelmaa ei ollut, tosin en oo koskaan blondannut hiuksiani.