Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

lapsi kaatui syöttötuolilla...

Vierailija
13.09.2006 |

Nyt kummiskin voi hyvin.. onko mulle tapahtunut vastaavaa ja kui on käynyt. Neuvolaan soitin just

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää kiittää taivaanisukkia, kun mitään ei tapahtunut vaikka tuoli kellahti. Selkäni käänsin ni kuului kops... just jalat yltti pöytään

Nyt lähti meidän vanaha kaksiosainen istuin polttopuiksi, vaikka ei sitä tuolia saa syyttää. Mut rimpulahan se vähän oli.

Eli hakusessa syöttötuoli.. laitan sen kyllä pöydänjalkoihin visusti kiinni.

Sain kyllä ja saankin itse kärsiä tästä asiasta ja pitkään... käytiin ensi avussa ja kaikki hyvin. Huh. Nyt olen virheestä oppinut. :(

Onni onnettomuudessa

Vierailija
2/18 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja lisäksi oli myös valjaat koska niin vilkas tyttö ettei muuten malttanut pysyä paikallaan.

Nykyään istutaan jo tavallisessa tuolissa, koska lapsi onnistui luikertelemaan valjaistakin irti ja rupesi seisoskelemaan syöttötuolissa ja siinähän sai pelätä milloin tulee päälleen alas....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vakioaiheet, että vauva putoo hoitopöydältä/sängyltä/sohvalta ja lapsi kaatuu syöttötuolilla.



ENNAKOIKAAAAAAAAAA!

Vierailija
4/18 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta mä ihemttelen vaan, että MIKSI te ihmiset ostatte näitä helposti kaatuvia tuoleja?



Kaverilla ilmeisesti juuri tuo ap:n tuoli, vaikka oma lapsi vielä niin pieni, että eivät sitä tarvitse. ostivat kun halvalla saivat. Kun menin kylään ja lainasin tuolia, niin ekana sanoivat, että varo, se voi kaatua!!!



Meillä trip trap koska on niin tukeva enkä ole koskaan kuullutkaan sen kaatuneen. En ainakaan pienillä lapsilla. Isommat (siis niin isot, että jo älyävät, että tuolilla ei leikitä) on sitten eri asia, joskaan en ole kuullut heidänkään ko. tuolia keikkumalla nurin saaneen.



Ikean Antilop on kakkostuolina ja hyvä on sekin, joskin voi kyllä kaatua... Vuoden vanha alkoi kerran heijaamaan itseään sivusuuntaan ja kyllä nousi jalat jo lattiasta...

Vierailija
5/18 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=black] [b]varmaan vain ylihuolehtivaisia

Vierailija
6/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

toinen selvisi mustelmilla, toisilla lapsi kuoli aivoverenvuotoon. tarkkaile lasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En huomannut tekstistä, kuinka lapsen kaatuminen tapahtui, mutta oma lapseni istui pöydän äärellä sellaisessa puisessa syöttötuolissa, jonka sai kahteen osaan , pöydäksi ja tuoliksi. Syottotuoli oli siis lähellä pöydän reunaa ja hups! Lapsi tönäisi jalallaan itsensä ja tuolinsa taaksepäin kaatuen. Takana ei ollut esim. seinää joka ottaisi vastaan. Totesin , että pöydän alla täytyy olla tilaa jos lapsi potkisi jaloillaan. Seinää vasten laitoin kaatumisen jälkeen. Olen myös laittanut vauvan alettua pikkuhiljaa opetella siinä istumista hänet valjailla kiinni ettei pääsisi putoamaan, vauvathan yrittää kääntyä polvilleen pitäen selkänojasta kiinni jne. Yksin ei tullut jätettyä vauvaikäistä syöttötuoliin, jos se oli pöydän tasossa, vaan aina taitoin pöydäksi ja tuoliksi alas jos jouduin poistumaan pöydästä.

Vierailija
8/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

( Potkiminen)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mummolan perinteinen syöttötuoli on veinannut kaatua lukuisat kerrrat...et eroja on!

Vierailija
10/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säikähdettiin ja huutoa ei heti kuulunut mutta sitten sitäkin enemmän. Käytettiin Peijaksessa ja siellä kuvattiin kallo. Ei vikaa ja käskettiin seurata. Päästiin säikähdyksellä, olimme onnekkaita. Lapsi oli tuolloin noin vuoden ikäinen.



Tuon tapauksen jälkeen meillä kiinnitettiin syöttötuoli molemmilta puolin jaloista pöytään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta vie kylläkin puolet ruokailutilasta : ). Olen tosin ollut siihen tosi tyytyväinen kahden erittäin eläväisen naperon äitinä..

Vierailija
12/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä ole kaatunut, vaikka on ollut 2-vuotiaankin uhmakkaassa käytössä.. Mutta voihan se varmasti kaatua. Olen kuiten ollu tyytyväinen ja suosittelen lämpimästi. turvakaarikin sen verran myötäisempi ettei lapsi pääse ainakaan helposti kiikkumaan pois penkistä ja osia voi säädellä vauvan koon mukaan juuri sopivaksi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinä kun on se pöytä/tarjotin mukana, eli ei pidetä syöttötuolia sitten ihan pöydän vieressä, eli lapsi ei yllä potkaisemaan syöttötuolia kumoon. Eikä pääse tippumaan, kun on vyölenkki. Muutenkaan en usko että tuo tuoli helposti kaatuisi.

Vierailija
14/18 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on siitä taas kauhukokemus: vuodenikäinen tyttöni meinasi tukehtua kun ruoka takertui kurkkuun, enkä heti saanut valjaita auki tytön rimpuillessa henkensä hädässä, jouduin kääntämään koko syöttötuolin ylösalaisin lapsen roikkuessa pää alaspäin. Vasta siinä asennossa sain lapsen nielun puhtaaksi lapsen oksentaessa ja riippuessa valjaissa. En sen jälkeen ole valjaita käyttänyt syöttäessä.



Tavallisella tuolillakin istuessa on lapset potkineet itsensä ja tuolit nurin, joten kun lapsi siirtyy syöttötuolista tavalliseen tuoliin täytyy olla myös tarkkana, ja mieluiten laittaa tuoli lähelle seinää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

leuka piti paikata, putoamisesta ei vammoja. olkaa tarkkana äidit

Vierailija
16/18 |
28.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakkohan tähän on näinkin monen vuoden jälkeen kirjottaa. Meillä Tripptrapp kun on muka niin tukeva. Ja silti onnistui kaatumaan sillä. Just sain tuolista kiinni ettei niin lujaa kaatunut mutta äiti kyllä säikähti pahasti. Päivystykseen saman tien ja selvittiin säikähdyksellä.

Vierailija
17/18 |
28.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika kaatoi triptrapin n:8-9kk iässä selkänsä kun käänsi meni mukkelismakkelis, käytiin päivystyksessä ja säikähdyksellä selvittiin.

Laitoin tuolin remmillä pöytään kiinni ja seuraavaksi istuin osa luiskahti hahlostaan ja poika lattialle, nyt on kaikki osat lukittu ruuveilla liimalla, kaveri kehui ettei edes 2v pentu saanut tuolia rikki/nurin???

Vierailija
18/18 |
28.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten ap:n lapsi nyt voi? Onko tullut kehityshäiriöitä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kolme