Tähdet tähder jakso 2: Punk
Joko tästä oli ketju?
Kommentit (181)
En oikein ymmärrä tuota ensi jakson teemaa. Suomalaisten tekemä musiikki on liian laaja käsite. Mielummin joku selkeä teema, kuten musiikkigenre, vuosikymmen, tms. Tai vaikkapa yhden bändin/artistin musiikki (Queen/Abba/The Beatles/Michael Jackson/tms). Suomalaisten tekemä musiikkihan voi olla ihan mitä vain. Tästäkin jaksosta kaikki suomipunk-biisit olisi sopinut esitettäväksi ensi jaksossa. Teema olisi selkempi rajattuna, esim. Suomi-iskelmä/-tango/-rap/-lastenlaulut/-ikivihreät/-virret, tms.
[quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 21:34"]Mitä teemoja tai genrejä ei ehditty käsitellä viime kaudella?
[/quote]
Viime tuotankokaudella oli nämä: hip hop, 80's pop, ooppera, r'n'b ja soul, heavy rock, disco, duetot, musikaali, reggae.
Tulevia teemoja voisi olla esimerkiksi country, tekno, dance tai elektroninen tanssimusiikki, elokuvamusiikki, 50-, 60- tai 70-luvun musiikki, glam rock, rap, iskelmä, tango, nykyhetken listahitit, esiintyjän syntymävuoden hittibiisi, funk, boogie, grunge, ska, gospel, folk, brittipop, ruotsalainen musiikki, latinomusiikki, jazz, rockabilly, progressiivinen rock, indie, Tv-tunnarit :D
Made in Finland -jakson jälkeen on tulossa country, sen jälkeen ooppera (tälläkin kaudella). Muita teemoja ei ole vielä julkistettu.
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 11:21"]
Toivoin, että joku olisi esittänyt Hagenin Frühling in Paris-kappaleen.
[/quote]
Ihmettelin,e ttei esimerkiksi Jarkko laulanut Hagenia, koska siinä olisi saanut kiljua, laulaa oopperamaisesti whatever ihan oikeasti laulaa eikä huutaa soinnittomasti kappaletta läpi. Tosi epäkiitollinen jakso Waltterille ja Jarkolle, koska ymmärrän hyvin etteivät halua karjua äänihuuliaan ruvelle.
[quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 21:04"]
[quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 21:00"][quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 19:57"]Huikea veto Aholalta, taas! [/quote] Täyttä sontaa. Jättäisi maneerit nyt vaan lauluihin lohikäärmeistä. [/quote] Lihokäärmeistä ja tulesta. Ei osaa kuin yhden vaihteen eli sankarihevin.
[/quote]
Kyllä se on ihan riittävästi todistanut osaavansa ihan kaikkea muuta kuin sankariheviä. Liian hyvä laulaja punkiin kyllä.
[quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 21:03"][quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 20:59"]Ensiviikolla aiheena siis made of Finland ? tai jotain sinne päin. Tarkoituksena varmaan laulaa suomeksi. Tässä taas näkee tämän suomalaisten järjenjuoksun; "hei, otetaan kisaan mukaan ruotsalainen ja laitetaan genreksi suomenkielinen musiikki! Sitten nauretaan toisen paskalle suomelle." Tuossa tilanteessa joko genre tai artisti vaihtoon.. Eihän siinä sitten mitään jos kieli saa olla vaikka hepreaa kunhan biisi on tehty suomessa.
[/quote] Onhan suomalaisilla artisteilla englanninkielistäkin tuotantoa.
[/quote] ja ruotsinkielistä
[quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 23:30"][quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 21:04"]
[quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 21:00"][quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 19:57"]Huikea veto Aholalta, taas! [/quote] Täyttä sontaa. Jättäisi maneerit nyt vaan lauluihin lohikäärmeistä. [/quote] Lihokäärmeistä ja tulesta. Ei osaa kuin yhden vaihteen eli sankarihevin.
[/quote]
Kyllä se on ihan riittävästi todistanut osaavansa ihan kaikkea muuta kuin sankariheviä. Liian hyvä laulaja punkiin kyllä.
[/quote]
Mutta sai palstalla kritiikkiä nimenomaan siitä, ettei laulanut punkia.
Made in Finland ='suomi iskelmää. Markku Aro, Danny, Katri Helena, Lea Laven.. Tiedättekö kappaleen made in Finland?? (Hakkaa päälle suomen poika, ettei teitä toiset voita..) luulisin että sitä tyyliä tullaan kuulemaan. Dannyn kesäkatu yms.
Onkohan niillä joku sopimus kansallisoopperan kanssa, että sitä mainostetaan joka vuosi ja otetaan yksi oopperalaulajakin mukaan:) Mutta ei sillä, kiva vaan. Viime vuoden oopperajakso oli ainakin ihan hauska ja silloin tuomarina ollut nainen ihan valtavan sympaattisen oloinen ihminen.
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 00:21"]
Saakohan ne laulaa omia biisejään?
[/quote]
Eihän siinä olisi mitään haastetta.. Niinhän ne tekee muutenkin. Ohjelman idea on päästä omalta mukavuusalueelta pois ja testata eri juttuja sekä muuntautumiskykyä.
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 15:15"]
Tämän Hagenin kappale olisi sopinut Arjalle:
[/quote]
Se kun ei ole Hagenin vaan Rammsteinin, eikä punkkia nähnytkään.
Arja HYI vittu!
Markku HYI vittu!
Laura on just upee.
Roope veti hyvin.
Mira oli punkein, mutta muuten ihan saastaa.
Vittuileeko se Voutilainen Veitolalle tolla pusu-jutulla? Veitolahan nuoleskeli joskus muinoin Komulaisen kanssa.. Veitola on entisen talkkarinsa perusteella melko veemäinen muija, eli jos Laura kettuilee, niin ei haittaa!
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 00:13"]Made in Finland ='suomi iskelmää. Markku Aro, Danny, Katri Helena, Lea Laven.. Tiedättekö kappaleen made in Finland?? (Hakkaa päälle suomen poika, ettei teitä toiset voita..) luulisin että sitä tyyliä tullaan kuulemaan. Dannyn kesäkatu yms.
[/quote]
Eiks tuo Dannyn Kesäkatu ole alunperin ulkomainen biisi? Vai riittääkö, että on suomeksi käännetyt lyriikat.
[quote author="Vierailija" time="08.03.2015 klo 21:09"]Mustakin tuntui hieman pahalta nähdä Jessen surullinen ilme. Vaikutti aidosti yllättyneeltä ja pettyneeltä siitä että kisa loppui näin pian. Jesse olisi saattanut ollut hyvä jossain tulevien jaksojen genreissä. Tää on kuitenkin pelin henki.
[/quote]
Eikös viime kaudellakin ohjelma saanut eniten kritiikkiä siitä, että jengiä tippuu ja viihdearvo laskee sitä mukaa kun väki vähenee. Olisi parempi, että joka jaksossa äänestettäisin parhaiten onnistunut ja viimeisessä jaksossa sitten se tähtien tähti. Tiputtaminen laskee tunnelmaa. Esim. Vain Elämään suosio perustuu osittain siihen, että kukaan ei tipu ohjelmasta pois, vaan kaikki saa vetää loppuun asti. Oletin, että viime kauden tiputtamissysteemin kritiikki olisi saavuttanut TT-tuotannon korvat ja tällä kaudella oltaisi toimittu toisin, mutta ei..