Oletteko muuttanut allekirjoitusta
Oletteko muuttanut allekirjoitustyyliä kun olette mennyt naimisiin ja nimi muuttunut?
Kommentit (5)
Menen naimisiin ensi viikolla ja uusi sukunimeni on paljon lyhyempi kun nykyinen. Samalla tulen myös muuttamaan (lyhentämään) etunimeni.
ap
Mullakin vaihtuu nimi pian. Mun nimikirjoitus on ollut pelkkä ihmeellinen sutaisu. Nyt meinaan koittaa siistiä sitä vähän.
[quote author="Vierailija" time="07.03.2015 klo 11:42"]Mullakin vaihtuu nimi pian. Mun nimikirjoitus on ollut pelkkä ihmeellinen sutaisu. Nyt meinaan koittaa siistiä sitä vähän.
[/quote]
mun nimikirjoitus on vuosien mittaan kyllä vaan yksinkertaistunut! Olen joutunut allekirjoittamaan paljon ja kovassa kiireessä, aiemmissa töissä puumerkkityyppisesti. Allekirjoituksesta voi päätellä alkukirjaimet ja laskea i-kirjainten yms. pisteet. Mutta tarkoitan nyt allekirjoitusta, se minkä laitan esim pankissa tai töissä papereihin. Joku vieraskirja (paikasta riippuen) kirjoitan luettavaa kaunoa.
Kyllä mulla tulee yleensä joka kerta vähän erilainen, ei varmasti ole samanlainen kuin 11 vuotta sitten, tai 20 vuotta sitten.
Joo. Muutin häiden jälkeen sukunimen lisäks myös etunimen kirjoitustyylin, se vanha oli jo pitkään ärsyttänyt, ja tuossa oli sitten hyvä kohta vaihtaa.