Aamuyön heräily
Miten pääsisin tästä eroon? En tietääkseni murehdi muuta kuin tätä heräilyä.
Kommentit (20)
Minä olen hyväksynyt, että olen aamuvirkku. En siis mene enää uudelleen nukkumaan. Illat pyrin rauhoittamaan ja pääsemään ajoissa nukkumaan. Töissä liukuma alkaa seitsemältä ja heräsin tänäänkin puoli viideltä. Ompahan omaa aikaa aamulla ja sain kuitenkin 6,5 tuntia nukuttua. Illalla valvottaminen ei ole auttanut vaan unet vain jäävät tosi lyhyiksi.
Entä jos nouset ylös silloin kun olet virkeä? Sitten valvot päivän ja menet illalla normaaliin aikaan nukkumaan. Eikö sekään auta? Monelta sun työt oikein alkaa?
Itse en pidä kello viittä aamuyönä vaan aamuna, työt alkaa klo 7 joten herään klo 5. Mä heräilen aamuyöllä kahden-neljän välillä, joskus nukahdan uudestaan ja joskus en. Oletko koittanut melatoniinia? Pyydä lääkäriltä resepti, sitä pitää ottaa 5 mg ja pari tuntia ennen nukkumaan menoa. Joillain auttaa.
Nuku nyt ensin ja herää vasta sitten.
Älä treenaa liikaa tai liian myöhään illalla.
Jos minä herään aamuyöllä, otan kupin kahvia ja luen ja yleensä tunnin päästä nukahdan uudestaan. Noin käy yleensä kun menen nukkumaan ennen yhtätoista, ruumis päättelee että 5h riittää hyvin. Yleensä nukun 6.5-7h.
Voi olla oire stressissä tai masennuksesta.
[quote author="Vierailija" time="07.03.2015 klo 08:16"]
Jos minä herään aamuyöllä, otan kupin kahvia ja luen ja yleensä tunnin päästä nukahdan uudestaan. Noin käy yleensä kun menen nukkumaan ennen yhtätoista, ruumis päättelee että 5h riittää hyvin. Yleensä nukun 6.5-7h.
[/quote]
Ruumiit eivät yleensä päättele mitään :)
Käytä aikasi hyväksesi jos heräät. Mä heräilen myös joskus aamuyöllä ja ja valvon 2-3 tuntiakin, mutta aika ei ärsytä ollenkaan, vaan saan siinä miettiä ihan rauhassa kaikkea viihdyttävää. Muutamana yönä kun valvoo niin kyllä sitä jossakin vaiheessa sitten nukkuu jos ei mene ottamaan mitään päiväunia. En laita yöllä valoja päälle tai ota kännyä käteen, olen ihan vain siinä pimeässä. N40
Mä oon tällä viikolla jo kolme kertaa herännyt klo 4 maissa. Johtuu stressistä, kaikki asiat vaan pyörii mielessä ja tuntuu että sydän lyö tavallista kovempaa. Tosi ikävää. En tiedä miten osaisin rentoutua tällä hetkellä :/
Mä lähden lenkille tai salille jos herään 4-5 maissa. Tulee käytettyä aika hyödyksi. Salilla on aina muitakin heräilijöitä koskaan ei ole tarvinnut olla yksin....
Kerropa ensin mihin aikaan heräät, ja vielä vaikka sekin mihin aikaan menet nukkumaan. Heräilyn ajankohdasta voi päätellä paljon. Syynä voi olla masennus, kuten joku jo yllä epäilikin, mutta myös ongelmat munaisten toiminnassa tai verensokerissa. Näin yleisesti, syytä tarkemmin tietämättä, voisin suositella säännöllistä (mutta ei liian raskasta) liikuntaa, kiihdyttävien aineiden ja asioiden välttämistä iltaisin (televisio, netti, kahvi, alkoholi...) ja banaanin syömistä iltapalaksi.
Aamuyöheräily on nimenomaan oire stressistä ja masennuksesta. Tutkittu juttu.
Eipä auta, että tietää, että kyseessä on masennus. Sitä minäkin epäilen, koska kun minulla oli masennuslääke, en heräillyt aamuyöstä. Mutta lääkäri, joka kirjoitti lääkkeet, syötti siis minulle sitä yli 10 vuotta, päätti yhtäkkiä, että en voi syödä sitä enää, koska olen hänen mukaansa maanisdepressiivinen eikä heidän masennustaan kuulu hoitaa. Somaattinen lääkäri otti laajat kokeet ja olen loistavassa kunnossa niiden mukaan. Kuitenkin nukahtamisongelmien lisäksi kärsin siitä, että herään viiden maissa ja valvon ehkä noin reilun tunnin. Ei olisi siihen oikein varaa, koska aamulla pitäisi nousta töihin virkeänä. Viideltä olen siis virkeä, mutta en enää aamulla. Kerran otin kolmiolääkkeen tuohon aikaan ja sen vaikutus alkoi niin, että ehdin juuri nukahtaa uudestaan ennen kuin kello soi ja olin ihan tillin tallin herätessäni. Psyykkisen terveyteni kannalta tarvitsisin kunnon yöunet.
Olen rauhoittanut iltarutiinit ja jonkin verran käytän lääkkeitä unta tuomaan. Verensokeri on omamittausten mukaan nyt ok, kun ei ole metaboliaa sotkevaa neuroleptia, joka nosti rajusti verensokeria, mutta minulla on iso maha, joten sokeriaineenvaihdunta ei ehkä kuitenkaan kaikista mittauksista huolimatta ole kunnossa. Munuaisista en osaa muuta sanoa, mutta toimivat ihan liian vilkkaasti, koska kotipuntarin mukaan on jatkuvasti nestevaje ja joudun juomaan tosi paljon ja pissahätään sitä silloin yölläkin herään. Mutta lääkäri siis sanoutui irti tutkimisesta ja ohjasi psykiatrille, joka ammattikunta ei sitä masennuslääkettä kirjoita.
ap
Psykiatri kyllä saa ja kirjoittaa masennuslääkkeitä. Psykologi taas ei.
Kävin siis yleislääkärillä, joka sanoi, että tarvitsen masennuslääkkeen, mutta ei kirjoittanut sitä. Hoitava psykiatriani ei suostu kirjoittamaan sitä. En tiedä, jaksanko etsiä toisen psykiatrin. Otsallakin näkee, että en ole psykootikko vaan masentunut.
Ap
Mutta siis voiko jostain muusta kuin masennuslääkkeestä olla apua aamuyön heräilyyn? Luontaistuotteista tai vitamiineista tms? Niitä olen kylläkin jo lisännyt, mutta pitäisikö lisätä vielä lisää esim magnesiumia?
Ap
Auttaisiko liikunnan lisääminen? Kehon omia endorfiineja tuottamaan hyvää oloa.
Olen lisännyt liikuntaa ja pyrin liikkumaan rankasti aamupäivällä/päivällä ja kevyesti illemmalla liikkuessani. Vähän se on auttanut nukahtamiseen, mutta ei juuri aamuyön heräilyyn. Mikähän siinä on, että ajatukset alkaa kiertää päässä, kun aamuyöllä herää eikä väsytä yhtään, vaikka tietää, että aamulla väsyttää?
ap
täällä taas.