Kerrankin asiaa lastensuojelusta!
Helsingin Sanomien mielipidesivuilla tänään (Anna Perho).
Aivan käsittämätön tämä ajatusmaailma, että vanhempia muka ei saisi syyllistää mistään, tekivät he mitä tahansa.
Kommentit (5)
se sunnuntain kirjoitus sai kyyneleet silmiin. uskomatonta, että tässä hyvinvointivaltiossa (?!) voi tapahtua tuollaista.
- Älä puutu toisten asioihin!
- perheet on erilaisia
- teidän tapa elää ei ole se ainoa oikea
imetys-, tupakka-, reimatec-, päiväkoti vs. kotihoito jne. kevyemmän luokan av-asioissa!
Lastensuojelutapaukset on käsittääkseni vähän rankempaa kamaa ja niihin pitäisi AINA puuttua.
ja mitään rahaa ei ole toteuttaa näitä paperilla hienoilta näyttäviä " avohuollon tukitoimia" . Sitä termiä vaan hoetaan vaikkei sillä ole mitään sisältöä. Tosiasia useimmissa kunnissa on se, ettei tarvitsevat lapsiperheet saa kodinhoitajan apua. Ne harvat ylityöllistetyt alipalkatut kodinhoitajat joutuvat huolehtimaan avuttomista vanhuksista.
jonka oli kirjoittanut 18.v. alkoholistin lapsi? Siihenhän tämä Perho viittasi. Hyvä että joku kirjoitti, oli aika karua tekstiä se sunnuntain juttu!