Sami Helle puhuu parempaa englantia kuin mä !
Kommentit (12)
[quote author="Vierailija" time="01.03.2015 klo 14:13"]
ohhoh, yllätyin !
[/quote]
Sama :D Kuuntelen ja luen kyllä sujuvasti (suurin osa maisterivaiheen kirjoista englanniksi), mutta puheentuottaminen tuottaa ongelmia. Asun ulkomailla maassa jonka virallinen kieli ei ole englanti ja aina kun pitäisi puhua englantia, aivoni alkaa tuottaa puhetta asuinmaani kielellä tai saksaksi jota opiskelin 20 vuotta sitten lukiossa.
Eihän se edes näytä kovin vammaiselta. Onko vammainen ollenkaan.
Sami soittaa bassoa. Sami on konservatiivi, järjestöaktiivi ja kepulainen. Sami viihtyy myös kotona. Sami asuu samassa asuntolassa Karin kanssa. Sami on asunut lapsena New Yorkissa, osaa hyvin englantia ja on siksi tärkeässä roolissa bändin ulkomaankiertueilla.
http://kovasikajuttu.fi/sami-helle
Tässä näyttöä siitä ettei vammainen tarkoita vähä-älyistä
[quote author="Vierailija" time="01.03.2015 klo 15:24"]
Sami soittaa bassoa. Sami on konservatiivi, järjestöaktiivi ja kepulainen. Sami viihtyy myös kotona. Sami asuu samassa asuntolassa Karin kanssa. Sami on asunut lapsena New Yorkissa, osaa hyvin englantia ja on siksi tärkeässä roolissa bändin ulkomaankiertueilla.
[/quote]
Mun terve lapsi ei oppinut kaksikieliseksi vaikka asuimmekin useamman vuoden ulkomailla :D
[quote author="Vierailija" time="01.03.2015 klo 15:19"]Soittaa rumpuja paremmin kuin
[/quote]Bassoa. Jessus mikä tietämyksen taso.
Ylelläkin oli haastattelu ja kyllä hän pärjää näköjään enkuksi näissä oikein hyvin. Ei tarvitse yhtään hävetä omaa kielitaitoaan. Puhuu varmasti paremmin kuin keskivertosuomalaisrunkkari.
Siis onko hän vammainen? Näyttää ja kuulostaa ihan tavalliselta suomalaiselta. Ehkä jopa keskimääräistä fiksummalta.
Puhuu parempaa englantia kuin Sipilä.
Kuinkakohan kauan asunut New Yorkissa ja mitäköhän vanhemmat teki siellä?
Joo. On asunu New Yorkissa kun oli pieni.