Diesel kalliimpaa kuin bensa!
Onpa lysti maksella päälle vielä dieselveroa.
Tänään tankkasin auton, tankilta lähtiessä peruin hammaslääkärin (matkaa 70 km suuntaansa) ja silmäpolille menon (sama matka). Autoa tarvitsen työmatkoihin ja samalla voin hoitaa kauppa-asiat. Muualle ei enää kyllä ole vara ajaa, vähenee ne päästöt näinkin.
Kommentit (8)
Pitää vaan valmistautuu siihen et,mikään pian pääse siis 2035.Lisää Maija tekee työt.Kuka voi velvoittaa kulkemaan töihin jalan?!?mahdotonta!
Tällä hetkellä lähes 35senttiä diesel halvempaa kuin 98
No täälläpä ei ole. Diesel 1,777 ja bensa 1,759.
Toinen tankkausasema 35 km päässä joten ei kannata ajaa 70 km halvemman perässä.
Tää on ihan hullua, täällä syrjäkylillä elämisen elinehto on oma auto ja nyt saa miettiä ja laskea kannattaako kohta enää työnteko.
Vierailija kirjoitti:
Diesel vero vielä päälle👍
Jep, kivasti kompensoi halvempaa polttoainetta.
Poliitikot sanoivat ettei valtio hinnalle mitään voi, öljy on kuulemma noussut maailmalla . No 2011-2014 öljy oli 20-20 dollaria tynnyri kalliimpaa kuin nyt eli en oikein usko enää yhtään poliitikkoihimme.
Poliitikot vetävät välistä minkä ehtivät...ei lobbaustakaan ilmaiseksi tehdä.
Venäjällä on diesel kalliimpaa kun bensa.