Auts, enterokokki faecalis pissassa
Kokemuksia? Miten ärhäkkä pöpö? Valvon kivuissani täällä, eikä kipulääkkeet auta ollenkaan. Koko rakkoa särkee, polttaa, kaivaa.
Vinkkejä kuinka helpottaa oloa? Pääsen vasta aamulla apteekkiin noutamaan reseptin antibioottiin.
Kommentit (15)
Kiitos teille. Noin 8 tuntia kun jaksaisi niin aukeaa taas terveysasema + aamupäivystys. Pääsee tsekkauttamaan tarvittaessa taas tulehdusarvot. Tosiaan perjantaina oli vielä alle5, eli normaalit.
Tämän päivän aikana pahentunut. Vielä perjantaina sanottiin ettei ole kovin paha tilanne, ehtii hakea antibiootit maanantainakin. Nyt kyllä kaduttaa etten päivällä jo toiminut.
Ei ole kauaa, kun itsellä oli pissatulehduksen oireita. Join eka oireiden alkaessa 2-3 isoa lasillista vettä ja istuin ihan kunnon session vessanpöntöllä. Pissaa tuli vaan tiristämällä ehkä viiden minsan välein ja olo oli inha. Mut jatkuva veden juonti ja se, että jossain vaiheessa pissaa alkaa tulla kerralla enemmän, helpotti sitten oloa eikä tarvinnut lääkärireissua.
Taas täällä pelotellaan turhaan. Se on tosi harvinasta että vti menee munuaisiin (lääkärin kertomaa faktaa) Aina tällaisiiin ketjuihin osuu vaan ne muutamat harvat huutamaan tyyliin että "se menee munuaisiin parissa tunnissa ja sä kuolet huomenna "
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 23:35"]
Taas täällä pelotellaan turhaan. Se on tosi harvinasta että vti menee munuaisiin (lääkärin kertomaa faktaa) Aina tällaisiiin ketjuihin osuu vaan ne muutamat harvat huutamaan tyyliin että "se menee munuaisiin parissa tunnissa ja sä kuolet huomenna "
[/quote]
Olen hoitanut useita, kellä on mennyt, tarkotus ei ollut pelotella ap:tä, mutta kannattaa reagoida ennen kaikkea jos nousee kuume ja olo pahenee entisestään.
Ap tässä vielä kertoo, että kerran on munuaisiin mennyt, mutta oireili ihan eri tavalla. Nousi nopeasti 40-asteen kuume, eikä pissavaivoja paljoa ollut edes. Nyt ei kuumetta, mutta hurjat rakkokivutja pissanjälkeiset poltteet. Itse pissaaminen ei satu vaan helpottaa.
Mulla on ollut joku enterokokki kans joskus, rakko oli tosi kipeä ja alaselkä, ei mennyt munuaisiin, vaikka oli aika pitkään.
Ei kukaan voi sanoa kuinka ärhäkkä tuo sun enterokokkisi on, se riippuu kannasta. Pyelonefriitti ei ole mikään harvinainen asia, eli kyllä ne pissiitit helposti leviää munuaisiin. Urosepsis on vähän harvinaisempi, mutta näitäkin hoidetaan joka sairaalassa ihan jatkuvasti. Aamuun asti kuitenkin selviät, juot vaan reippaasti ja jos sulla on C-vitamiinitabletteja, napsi niitä muutama (happamoittaa pissan tehokkaasti, pöpöt ei diggaa).
Kiitokset. Tässä vettä litkiessä, av:lla mammaillessa ja pöntöllä tää varmaan menee :D kipulääkkeiden lisäksi parit lihasrelaksantitja ihan kiva pöhnäkin päällä.
josko huomenna taas viisaampi. Kivuliaita ovat kyllä pirulaiset.
Hoitsut ja lekurit, missä majailette? Tai pissavaivaiset kohtalotoverit.
Kaipa lääkäriin pitäisi lähteä heti uusiksi jos kivut on kovat ja nousee kuume, voi olla noussut munuaisiin se tulehdus virtsateistä. Eikö oikeasti ole mitään päivystävää apteekkia asuinalueella? Riittävä juominen voi helpottaa oloa. Karpalomehu auttaa ainakin alkavaan pissatulehdukseen itsellä, helpottaiskohan se oloa jos on sitä kotona? Ja riittävästi käyt sitten myös vessassa etkä pidättele turhaan. Soita päivystyksestä tarvittaessa lisäohjeita jos et pärjää kotona aamuun saakka omin neuvoin.
Ei ole kuumetta, mutta kipuja kyllä. Yön yritän vielä pärjätä, rampaten vessassa 20min välein. Vasta toissapäivänä tsekattu tulehdusarvot ja ne normaalit. Taksilla saisin apteekkiin itseni, mutta maksaa 45€ suunta, eikä kuulemma kela-taksia saa käyttää. :/
Juo paljon nesteitä. Karpalomehu ja c-vitamiini voi auttaa, mutta näistäkin montaa mielipidettä ja tutkimusta.. Ei kai noi oireet sen kummemmin eroa, oli mikä pöpö tahansa kyseessä (e.coli yleisin). Sehän riippuu enemmän siitä miten pahaksi se on päässyt, kukin tietty oireilee eri tavalla jne. Mitä särkylääkkeitä olet ottanut? Muista että voit ottaa panadolia ja buranaa yhtäaikaa, ni auttaa paremmin...
No ei tietenkään vaivasi vaadi kelataksia. Kyllä se siitä.
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 23:13"]
No ei tietenkään vaivasi vaadi kelataksia. Kyllä se siitä.
[/quote] Jaaha, minä jouduin teholle kolmeksi vuorokaudeksi, ei edes ollut kipuja.
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 23:16"]
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 23:13"]
No ei tietenkään vaivasi vaadi kelataksia. Kyllä se siitä.
[/quote] Jaaha, minä jouduin teholle kolmeksi vuorokaudeksi, ei edes ollut kipuja.
[/quote]
Jep, ei ole mikään leikin asia kun vti menee munuaisiin...