Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vihreät julkistaa vaaliohjelman

Vierailija
14.02.2015 |

Vihreät julkistaa lauantaina vaaliohjelmansa kevään eduskuntavaaleihin. Puolueen valtuuskunta on viikonloppuna koolla Kouvolassa.

 

Vihreät ehdottaa kymmentä uudistusta Suomelle.

”Esimerkkejä konkreettisista uudistuksista ovat kotimaisen uusiutuvan energian vallankumous työn luomiseksi, työhön pääsyn helpottaminen vihreällä työllisyyspaketilla, sosiaaliturvan uudistus perustuloksi ja maksuttoman ja tasa-arvoisen koulutuksen säilyttäminen”, puolueen puheenjohtaja Ville Niinistö toteaa.

Helsingin Sanomien mukaan vihreiden vaaliohjelmaan sisältyisi myös ulkomaalaisten työntekijöiden saatavuusharkinnasta luopuminen. Nykyisin EU- ja Eta-alueen ulkopuolelta tulevien kohdalla arvioidaan ensin, olisiko Suomessa asuvia työttömiä tarjolla samaan työhön.

Puolueen vaaliohjelmaan sisältyy lisäksi muun muassa perustulo, jota vihreät ovat ajaneet vuosia.

”Perustulo tekee sadoistatuhansista vapaita työskentelemään ja kehittämään osaamistaan ja liiketoimintaa luomaan viivan alle plussaa”, Niinistö perustelee.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiivistelmä:

- lisää mamuja

- lisää pakkoruotsia

- lisää autoveroja

Vierailija
2/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lissää rikastusta. Päästään mekin mukaan, kun poliisi ei ehdi kaikkia vahtia. Ihan lämmittää näin vanhaa parikymppisen blondin reiät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Vihreiden puheenjohtajan Ville Niinistön mukaan esimerkiksi uusiutuvan energian käytöllä luotaisiin 50 000 uutta työpaikkaa"

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015021419195120_uu.shtml

 

Juupa juu.

Vierailija
4/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan oikeasti rupean uskomaan, että nämä ovat mielisairaita. Talousluvut on miinus merkkisiä ja lisää huollettavia pitää saada.

Vierailija
5/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En äänestä Suomessa puoluetta, jonka logossa lukee leveimmällä ja näkyvimmällä tekstillä "de gröna".

Vierailija
6/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mitään konkreettisia toimenpiteitä tai tarkkoja lukuja siitä millä rahalla uudistukset tehdään ei tietenkään ole antaa. 

Melkein naurattaa nämä vihreiden teesit. Perustuloa pitäisi alkaa maksaa koko kansalle, koska nykyisellään työttömän ei ole tarpeeksi kannattavaa mennä töihin. Työvoiman rahtaaminen eu-alueen ulkopuolelta vapaaksi rajoituksista, jotta Suomessa työllisyys saadaan nousuun. Wtf?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihreiden mielestä Suomessa ei tapahdu vielä tarpeeksi joukkoraiskauksia sekä poltto- ja kirvesmurhia. Ääni vihreille, on ääni raiskausten ja murhien lisääntymiselle.

Vierailija
8/8 |
14.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään taas Tanskassa on muslimiterroristit ammuskelleet ja Vihreät yrittää saada sitä massoittain lisää Suomeen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi viisi