Kela haluaa liitteen, jota en pysty saamaan itselleni määräpäivään mennessä
Tuloni muuttuvat, mutteivät niin paljoa, että oikeus asumistukeen lakkaisi. Kela haluaa palkkatodistuksen ensi viikolla. Palkkapäivä on vasta kuun lopussa, enkä usko, että palkkatodistusta saan vielä ensi viikolla. Laitoin muut liitteet aiemmin tällä viikolla Kelaan, mukaan liitin viestin jossa kerroin asian. Pitää alkuviikosta vielä soittaa sinne.
Onko kokemuksia vastaavasta, ja löytyykö Kelalta inhimillisyyttä tällaisessa asiassa?
Kommentit (5)
Itsellä on ainakin onnistunut lisäajan saaminen.
Tietenkin löytyy. Tappelin ennen toistuvasti saman asian kanssa, kun tuntityöläisenä palkanmaksuni oli seuraavan kuukauden viimeinen päivä. Ilmoitat vain sinne että palkanlaskija ei suostu antamaan todistusta ennen sitä ja sitä päivää.
Kiitos vastauksista, eihän mulla taida hätää olla :)
Mä oon tollasessa tilanteessa aina soittanut Kelaan ja kertonut, että en saa papereita siihen tiettyyn päivään mennessä. Silloin tätä päivää vaan siirretään, ei sen ihmeellisempää :) Sitten jos oon saanut puuttuvan liitteen aikaisemmin, oon lähettänyt sen sähköisesti Kelaan ja soittanut vielä perään. Aina on käsitelty tällaiset tapaukset tosi nopeasti sen puuttuvan liitteen toimittamisen jälkeen! :)
On. Kävin paikan päällä toimistossa selvittämässä asiaa ja lisäsivät toimitusaikaan tarpeelliset päivät.