Mitä tekisit tässä tilanteessa?
Olen seurustellut miehen kanssa vajaan vuoden. Hän on luonani n. puolet kuukaudesta,mutta emme asu kuitenkaan virallisesti yhdessä. Minä käyn kaupassa ja maksan kaikki muutkin kulut,hän tosi satunnaisesti jotain ihan pientä.
Suhde on muuten ihana,mutta jotenkin on alkanut ärsyttää maksaa yksin kaikki. Jotenkin sitä odottaa,että toinen tajuaisi sanomattakin osallistua kuluihin.Vai onko nipoa huomauttaa asiasta ? Huomautuksena vielä,että olen meistä se varakkaampi.
Kommentit (9)
Ei ole nipoa huomauttaa asiasta. Kyllä aikuiset ihmiset voivat puhua sivistyneesti.
Miehellä oli tulot tasan 0e kun tavattiin, sitten kun muutettiin yhteen, hän sai jotain parikymppiä ja loput maksoin yhä, nyt ollaan erottu ja vaikka olen lähivanhempi niin maksan yhä miehelle jotta lapsen elintaso pysyy myös isän luona samana.
Missään vaiheessa ei ole ärsyttänyt. Eri asia olisi ehkä jos mieheni olisi ollut palkkatyössä ja pystynyt osallistumaan kuluihin.
Sä olet tyhmä nainen jota mies kusettaa mennen tullen
Jos haluaa hyvän, kestävän suhteen, niin asioista, tästäkin, pitää pystyä puhumaan.
Mistä löysit mammanpojan ? Tuotitavaraa vai kotimainen ?
Meinasitko vielä kauan hyysätä sitä lokkia
En kattelis päivääkään,en vois kunnioittaa.Miehes on todellinen luuseri..
Pyytäisin häntä tuomaan ruuat tullessaan. Ja antaisin hänen maksaa esim ravintolassa käydessämme. Sanoisin "maksatko tällä kertaa" ja lähtisin vessaan.