Pienestä asiasta koko päivä pilalla
Tulin äsken töistä pyörällä kotiin. Kun olin n. Kymmenen metrin päästä kotipihastani vastaan tuli minua vanhempi nainen pyörällä(kypärä päässä)Ajoin vasenta kaistaa ihan sen takia että käännyn kuitenki pian kotipihalleni. Sitten tuo nainen sanoi että olen "väärällä puolella pyörällä" tai jotain muuta vastaavaa. Ja tuli vielä tahallaan keskemmälle reunasta että minun piti väistää melkein keskelle tietä asti. (Kyseessä autotie) Muutenkin ärsyttää, kun ventovieraat huomauttelevat pikkuasioista.
Ymmärrän, jos alapeukutat. Kertokaa mielipiteenne.
Kommentit (13)
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:30"]Mielestäni olet ikävä kyllä väärässä. Ei se vastaantulija voi tietää että olet kääntymässä, vai voiko? Mitä jos kaikki autoilijat käyttäytyisivät samalla tavalla. Pyörää koskee samat säännöt kuin autoilijaakin.
Ethän ajanut jalkakäytävällä ja olihan sulla kypärä?
[/quote]
Ei ollut jalkakäytävää ja oli minullaki kypärä.
Miksi mainitsit erikseen että vastaantulijalla oli kypärä päässä?
Mistä se nainen ties, että olet pian kääntymässä ja siksi haluat ajaa vasenta puolta?
No ajoitko liikennesääntöjen mukaan vain ajoitko oman mielesi mukaan säännöistä välittämättä?
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:39"]Mistä se nainen ties, että olet pian kääntymässä ja siksi haluat ajaa vasenta puolta?
[/quote]
Siksi olisikin voinut pitää suunsa kiinni
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:40"]No ajoitko liikennesääntöjen mukaan vain ajoitko oman mielesi mukaan säännöistä välittämättä?
[/quote]
No jos vasemmalla puolella ajamista ei lasketa niin en rikkonut muita liikennesääntöjä. (Paitsi aiemmin matkalla, koska tie oli erittäin repaleinen että olisin kaatunut jos niihin pahimpiin repalekohtiin olisin ajanut eli väistelin "repalekohtia")
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:55"]
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:40"]No ajoitko liikennesääntöjen mukaan vain ajoitko oman mielesi mukaan säännöistä välittämättä? [/quote] No jos vasemmalla puolella ajamista ei lasketa niin en rikkonut muita liikennesääntöjä. (Paitsi aiemmin matkalla, koska tie oli erittäin repaleinen että olisin kaatunut jos niihin pahimpiin repalekohtiin olisin ajanut eli väistelin "repalekohtia")
[/quote]
Vastaus oli siis, että ajoit mielesi mukaan säännöistä välittämättä. Loppu oli turhaa selittelyä. Vituttaa tollaset minäminät, jotka tulee poraamaan siitä, että nuhdeltiin aiheesta, eivätkä ymmärrä hävetä omaa virhettään.
Olit väärällä puolella. Älä välitä, nainen varmaan vain huomautti eikä tarkoittanut sitä pahalla. Se nainen ei varmaan enää edes muista koko tapahtumaa.
minusta oleellista ei ole se, oletko oikeassa vai väärässä, vaan se, että tuollainen pikkuasia pilaa päiväsi. Sinun pitäisi opetella ottamaan asiat rennommin, aina ei tarvitse olla oikeassa, joskus voi olla että kumpikin on oikeassa omalla tavallaan, tai väärässä, ihan miten vaan, mutta sellaistahan elämä on.
Eli keskity siihen, että oppisit olemaan miettimättä ja pilaamatta päivääsi tuollaisilla asioilla, joilla ei oikeasti ole mitään merkitystä. Kyllä sen oppii, siihen on keinoja, ota selvää ja harjoittele :)
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 15:22"]minusta oleellista ei ole se, oletko oikeassa vai väärässä, vaan se, että tuollainen pikkuasia pilaa päiväsi. Sinun pitäisi opetella ottamaan asiat rennommin, aina ei tarvitse olla oikeassa, joskus voi olla että kumpikin on oikeassa omalla tavallaan, tai väärässä, ihan miten vaan, mutta sellaistahan elämä on.
Eli keskity siihen, että oppisit olemaan miettimättä ja pilaamatta päivääsi tuollaisilla asioilla, joilla ei oikeasti ole mitään merkitystä. Kyllä sen oppii, siihen on keinoja, ota selvää ja harjoittele :)
[/quote]
Kiitos! :)
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 15:07"]Olit väärällä puolella. Älä välitä, nainen varmaan vain huomautti eikä tarkoittanut sitä pahalla. Se nainen ei varmaan enää edes muista koko tapahtumaa.
[/quote]
Kiitos myös tästä vastauksesta :)
En nyt tiedä onko kyse niin pienestä asiasta mutta HEKA nostaa taas vuokria vaikka tekevät jo aivan taatusti reilusti voittoa, suunta on väärä mutta ahneus voittaa aina koska se on maapallon ihmisperäinen ehtymätön polttoaine eikä pienen ihmisen ahdinko merkitse siinä yhtään mitään.
Kurjistaminen se vain jatkuu eikä loppua näy vaikka kuinka olisi ollut puhetta suomen asumisen kalleudesta ja rajun reformin tarpeellisuudesta sen suhteen. Ihmisillä selkä taittuu pelkkiin perusasioihin ja jossain vaiheessa meillä on metsät täynnä luvattomia asumuksia ja traileri alueita.
Mielestäni olet ikävä kyllä väärässä. Ei se vastaantulija voi tietää että olet kääntymässä, vai voiko? Mitä jos kaikki autoilijat käyttäytyisivät samalla tavalla. Pyörää koskee samat säännöt kuin autoilijaakin.
Ethän ajanut jalkakäytävällä ja olihan sulla kypärä?