Saako osa-aikatyöhön jotain kelan osapäivärahaa?
Kommentit (6)
Ainoastaan silloin, kun olet ilmoittautunut työnhakijaksi TE-toimiston asiakastietojärjestelmään.
Voit hakea soviteltua päivärahaa. Itse teen 50-prosenttista työaikaa ja saan liitolta soviteltua päivärahaa.
Saa soviteltua työttömyystukea. Kun Kela saa nykyään tulot automaattisesti haettua niin hakeminen menee samalla tavalla kuin työttömyystuen, paitsi "työtön, työtön jne" kohtaan pitää laittaa "töissä" ja työtuntien määrät. Tienaan itse n. tonnin kuussa ja kelasta saan n. 300e ja alennetun asumistuen.
Saa ja saan itsekin. TE-toimistossa sinun on oltava nimenomaan maininnalla "etsii kokoaikatöitä"... Jos muu teksti - et saa soviteltua.
Pitää hakea kokoaikatöitä ja ottaa sitä vastaan, ja tehdä yhteistyötä te-toimiston kanssa.
Jos sulla tuloraja jää tietyn summan alle, voit hakea soviteltua päivärahaa tai asumistukea tai toimeentulotukea tilanteestasi riippuen. Laske kelan laskureilla, miten on.