Vatsaa repii kovaa, rv 39+0
Tietääkö kukaan mitä tää on?? Vatsaa repii vasemmalta puolelta ja kovaa. Samanlainen kipu kun juostessa voi tulla alavatsaan. Kipu ei meinaa loppua millään.
Kommentit (13)
Kannattimet varmaan kipuilee. Otahan Panadol ja lepäile vaakatasossa jonkin aikaa. Jos ei helpota, soita synnärille.
Onko supistuksia? Kannattaisi soittaa sairaalaan, ja kysyä pitääkö lähteä sinne.
No nyt helpottaa vähän kun tulin sänkyyn selälleen. Huomenna onneksi neuvola aamusta. Kiitos vastauksista :) Ap
Vauva todennäköisesti syntyy ennen aamuista neuvolaa.
Istukka voi irrota, soita synnytyspäivystykseen heti! -kätilö
[quote author="Vierailija" time="08.02.2015 klo 20:49"]Vauva todennäköisesti syntyy ennen aamuista neuvolaa.
[/quote]
No sitten voi näyttää sitä vauvaa siellä neuvolassa ja kysyä mitä nyt tehään
Hmm, mulla kans juuri rv39+0 ja mua on jo useita viikkoja alkanut välillä sattua kamalasti ylävatsaan, juuri sellainen repivä kipu joka esiintyy liikkuessa, en voi varsinkaan kumarrella, kyykistellä, venytellä tai kurotella sen kanssa. Helpottuu levossa.
Olen ilmaissut kipuni ja huoleni neuvolassa, nimenomaan jopa kysynyt että ei kai istukka voi revetä tai jotain - koska tiedän että juuri siinä kohti on istukkani - niin ei, ei se kuulemma voi. Siis th:n mukaan. En kyllä muutenkaan oikein luota häneen.
Mutta tätä on kyllä jatkunut jo ainakin 3-4viikkoa aina satunnaisesti ja yhä kaikki vaikuttaa olevan ok.. Paitsi jos nyt jotain kummituksia haluis tähän keksiä niin juuri jostain rv35 sf-mitta ei ole noussut juurikaan, nyt viimeksi laski rajusti vaan...mutta sekin kuulemma johtuu vauvan laskeutumisesta, joskin kasvua on kuulemma seurattava mutta ei sitä silti ole kunnolla seurattu.
[quote author="Vierailija" time="08.02.2015 klo 21:00"]
Hmm, mulla kans juuri rv39+0 ja mua on jo useita viikkoja alkanut välillä sattua kamalasti ylävatsaan, juuri sellainen repivä kipu joka esiintyy liikkuessa, en voi varsinkaan kumarrella, kyykistellä, venytellä tai kurotella sen kanssa. Helpottuu levossa. Olen ilmaissut kipuni ja huoleni neuvolassa, nimenomaan jopa kysynyt että ei kai istukka voi revetä tai jotain - koska tiedän että juuri siinä kohti on istukkani - niin ei, ei se kuulemma voi. Siis th:n mukaan. En kyllä muutenkaan oikein luota häneen. Mutta tätä on kyllä jatkunut jo ainakin 3-4viikkoa aina satunnaisesti ja yhä kaikki vaikuttaa olevan ok.. Paitsi jos nyt jotain kummituksia haluis tähän keksiä niin juuri jostain rv35 sf-mitta ei ole noussut juurikaan, nyt viimeksi laski rajusti vaan...mutta sekin kuulemma johtuu vauvan laskeutumisesta, joskin kasvua on kuulemma seurattava mutta ei sitä silti ole kunnolla seurattu.
[/quote]
Huomenna menet ja vaadit päästä ultraan. Kai lapsi liikkuu normaalisti?
Pitää kanssa pyytää huomenna ultraamaan. Harmi kun en muista missä kohdin istukka on. Ap
Minulle ainakin kirjoittivat istukan paikan äitiyskorttiin, eikö siitä löydy?
[quote author="Vierailija" time="08.02.2015 klo 21:24"]Minulle ainakin kirjoittivat istukan paikan äitiyskorttiin, eikö siitä löydy?
[/quote]
Siinä lukee ts?
[quote author="Vierailija" time="08.02.2015 klo 21:52"][quote author="Vierailija" time="08.02.2015 klo 21:24"]Minulle ainakin kirjoittivat istukan paikan äitiyskorttiin, eikö siitä löydy?
[/quote]
Siinä lukee ts?
[/quote]
Takaseinä.
No ei ainakaan synnytyksestä johdu?