Mitäs teillä on sohvan päällä suojana ettei tule koiran tassuista likaa?
Ei tarvi kertoa että ei ole koiraa tai että koira ei saa mennä sohvalle.
Meillä kaksi lampaantaljaa, niiden päällä koirukin tykkää köllötellä päiväunillansa.
Kommentit (15)
Huopia, voi nakata pesuun kun tarvitsee.
Huopia. ja koirilla on myös oma sohvansa.
No sanon kuitenkin, että koirat eivät saa mennä sohville ja nojatuoleihin. Eivät ne tule sänkyynkään. Kissat siellä kuitenkin "karvastavat" senkin edestä, joten minulla erilaisia vilttejä sohvilla ja nojatuoleissa.
Ihan sellanen paksu kangas istuinosassa. Saa pyykättyä helposti.
Koira ei pääse sohvalle meidän perheessä. Ei milloinkaan. Sohva on ihmisille tarkoitettu, ei koiralle.
Koiralla on oma sohvansa, johon taas ihmiset eivät mene makailemaan eikä istumaan, eivät edes lapset.
Huopia meilläkin on. Ei se kyllä hirveesti hiekkaa tai muuta sohvalle asti tuo kun aina pyyhitään tassut, ja usein se menee parvekkeelle tai takapihalle nurmikolle höntsäämään ennen sisälle ja sohvalle tuloa. Karvaa nyt tietty jonkun verran lähtee vaikka jatkuvasti sitä nypin.
Meillä oli koiralla räsymatto sohvalla jonka päälle hän sai tulla, mutta nykyisin heillä on ihan oma paikka jossa ovat.
Kuminauhalakanat, sellaiset ikean halppikset ja/tai huopa, lakana on helpompi putsata karvoista.
Kotona nahkasohva, mökillä lampaantalja ja torkkupeitto
Meillä koira kyllä tietää, että sohvalle ei ole asiaa. Muuten tulee remmistä.
Vierailija kirjoitti:
Koira ei pääse sohvalle meidän perheessä. Ei milloinkaan. Sohva on ihmisille tarkoitettu, ei koiralle.
Koiralla on oma sohvansa, johon taas ihmiset eivät mene makailemaan eikä istumaan, eivät edes lapset.
Lue nyt vielä hitaasti se aloitus. Kyllä sinä vielä onnistut. Tsemppiä!
Sori, että aloitan viestini kertomalla, ettei ole koiraa. :) Mutta kissoille meillä on sohvan päällä suojana vanha pyyheliina. Joskus on ollut myös joku vanha pöytäliina, joka ei ollut enää soveltuva alkuperäiseen tarkoituksensa.