Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voiko pdf sisältää viruksen tai jonkin muun haittaohjelman?

Vierailija
06.02.2015 |

Uskaltaako noita avata huoletta?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä tahansa avattava tiedosto voi sisältää viruksia. Jopa se, jos avaat jonkun hämärän sivun tietokoneella, voi päästää viruksia sun koneelle.

Vierailija
2/4 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohtuullisen huoletta uskaltaa, joskus Adobe Readerissa on ollut jotain aukkoja joita on käytetty hyväksi, mutta suurempi todennäköisyys on että vaikka joku AV:n mainosbanneri olisi hakkeroitu levittämään viruksia (joka on hyvin pieni riski sekin).

Että avaa rauhassa vaan, ainakin jos koneellasi on viruksentorjunnat kunnossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
4/4 |
06.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tulee sähköpostiin tuntemattomalta ja epäilyttävän oloiselta lähettäjältä, niin en avaisi mitään, en linkkejä enkä liitteitä. Virustorjunta ei auta mitään kun koneelle ladatut virukset osaavat laittaa ne pois päältä. Sama koskee kaikkia nettisivuja, niiden luotettavuuden voi tarkistaa esim. trustpilotista.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kuusi