Passin uusiminen
Koitin tässä äsken googletella, mutta en oikein löytänyt vastausta. Eli tarvitseeko passin uusimiseen uudet passikuvat? Sellaisen tiedon löysin, että kuvat eivät saa olla yli 6kk vanhat, eikä minulla niitä vanhoja olekaan, mutta varmaan luulin, että vanhasta passista saisi jotenkin siirrettyä sen kuvan :D
En enää muista, saako passikuvat saman päivän aikana kun käy kuvauksessa?
Kiitos avusta! :)
Kommentit (10)
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 20:06"]
Tarvitsee uudet kuvat ja löytyy paikkoja, joista saa esim. Tunnin sisällä heti mukaan (: onhan niitä koppejakin joskus ollut olemassa?
[/quote]
Okei, kiitos tiedosta! Varasin maanantaille aamupäiväksi ajan, joten ehdin käydä toivottavasti hakemassa kuvat ennen sitä :)
-ap
Nykyään kuvat saa kyllä samantien tai ainakin vartissa mukaansa kaikkialta.
Juuri kävin ottamassa ihan pikkukylän valokuvaamossa, 10 minuuttia meni koko hommassa ja sit jo pääsin ulos kuvien kanssa.
Jep, löysinkin omasta kaupungista hyvän kuvaamon, josta saa kuvat heti mukaan. Ongelma ratkaistu siis :)
- ap
Kyl ite saanu passikuvat heti ilman mitään odottelua. Ja passiinhan se menee nykyään sähkösenä.
Kuvat saa heti mukaan ja esim. Pasilan poliisin vieressä on Fotoyks joka lähetti ne myös sähköisesti poliisin järjestelmään. Alle viikossa tuli passikin :)
noh, tuota asiaa ei edes tarvitse edes kuuklata.
kai sinä tiesit että ärrältä voit hyvässä lykyssä saada toisen kaverin passin. george michaelkin lähti lentomatkalle, ei se nainen.
hami4
Passia varten ei tarvitse ottaa kuvia paperisena, pyydät kuvaajaa laittamaan ne poliisin tietokantaan ja saat mukaasi koodin jolla oikea kuva saadaan ladartua suoraan passiin. Jos tietokannassa on myös alle 6v vanhat sormenjäljet niin ei tarvitse ollenkaan mennä kamarille
Hienoa, kiitoksia vastauksista! Suunnittelen tässä "äkkilähtöä" ja huomasin, että passin on oltava matkan jälkeen vähintään 6 kuukautta voimassa. :)
- ap
Tarvitsee uudet kuvat ja löytyy paikkoja, joista saa esim. Tunnin sisällä heti mukaan (: onhan niitä koppejakin joskus ollut olemassa?