Jelpatkaa, mikä biisi, jäi tosi paljon häiritsemään
Kuulin kauppakeskuksessa enkä saanut sanoista selvää että olisin voinut googlettaa.
Biisi oli sellainen 'koskettava' ja väkevä, herkkä, kaunis. Ehkä genreä melodinen rock?
Suomalainen, nuori naislaulaja, mahtipontinen ääni.
Biisi vähän Johanna Kurkelan: Oothan tässä vielä huomenna tapainen tai jotenkin säveleltään muistutti Juha Tapion Kelpaat kelle vaan.
Olen kuullut biisin aiemminkin mutta en saa mitenkään selvää.
HYVIN epävarma mielleyhtymä että olisiko voinut olla jokin Idolsille sävelletty mutta tähän asssosiaatioon ei kannata luottaa, voi olla väärin.
Kiitos jos näin hatarista vihjeistä osaat auttaa löytämään
Kommentit (23)
Mikä biisi 90luvulla musiikkivideossa joi jotain drinkkiä uima-altaan reunalla ja laulussa oli myös jotain muutakin kieltä kuin englantia.
Olisinkin löytänyt googlella jos olisin saanut mitään selvää sanoista :( Voi että voi jäädä häiritsemään. Hidastempoinen, sellainen 'suuri' biisi, väkevä. HUokaus.
Siis jos suomeksi lauloi niin ei edes yhtä sanaa jäänyt mieleen? :) Tykkään etsiä näitä biisejä mutta nyt on vaikea. Jannika B? Se pakkaslaulu ainakin on soinut.. en sitten tiedä onko se mahtipontinen tai melodista rockia, mutta mietin vaihtoehtoja ylipäätään.
käy kaikki radiokanavat. saatat löytää biisin kun mietit mikä kellonaika oli menossa.
marketit soittaa suomalaisia kanavia.
Vilma alina - hullut asuu kallios
Mitra - kuka kaipaa valoa
Tai joku diandran uusist biiseist ?
Mitraa ehdotan minäkin. Kukka kaipaa valoa-biisi.
Auttaisiko yhtään, jos alan poissulkea....
Naislaulaja on alle 30v, varmaan. EI semmoinen tumma ääni kuin vaikkapa Hanna Pakarisella, ei myöskään Kurkelamaisen hento eikä kähisevä. Äänen puolesta voisi olla vaikka Diandra mutta ei ole hänen laulama, tarkistin. Ei myöskään Suvi Teräsniska, mutta biisin tyylin mukaan voisi ollakin.
Emma salokoski on muuten aivan ihana, mutta täysin eri genreä kuin etsimäni. Ei siihen suuntaan lainkaan.
Voi apua miten tämä asia voikaan jäädä mieleen! Ei ollut mikään siis ehdottamistanne. Kiitti jos vielä jaksatte ehdottaa
Muistatko itse melodiaa, pystytkö viheltää sitä? Jos pystyt, kokeile mennä midomi.com sivulle. Se tunnistaa biisejä melodiasta, jos laulaa, tai viheltää.
Olisko se Sirun umk-kilpailukappale, Mustelmat?
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 19:36"]Sanni?
[/quote]
Ei sittenkään, sanoit mahtipontinen... Noot
No se Jannika B:n Seuraavaan elämään?
Stina Girsiltä joku?