Mies ei opeta lapsia eikä aina huolehdi..
Korjaamaan jälkiä, tuomaan lautasen keitriöön syönkin päälle (7v osaisi kyllä..), kiittämään ruuasta..peruskasvatusta. On sellanen hitaan jähmeä ja paljon omissa ajatuksissaan. Harmittaa kun ei jaa lastenkasvatusta kanssani, vaikka laittaakin ruokaa, siivoaa jne sitten välillä. Sellanen ryhdikkyys ja tapojen opettaminen/näyttäminen puuttuu. Ja jos lähtevät ulos, vetkuttelee viimeiseen asti omissa jutuissa ja lapset itse päättävät miten pukeutuvat. Esim mies ei koskaan tiedä onko lapsella villapukua haalarin alla vai ei.. toki sen katsoo että se haalari pipo ja hanskat sitten on, mutta kaula voi olla 4v:llä paljaana ja villasukat puuttua ja sitten tulee kylmissään sisään. Mies joka kerta siinä kohtaa vaan että nyt lämpimään suihkuun, voi voi onpas ne varpaat kylmät! ...ja taas seuraavalla ulkoilulla sama tilanne.
Kommentit (22)
Varmaan ärsyttävää. Mutta. Oletko varma, että teillä menee vastuut muuten ihan tasan, vai hoitaako miehesi jotain sinun puolestasi, mitä et ehkä niin hoksaa? Aika pieneltä virheeltä tuo minusta puolisossa kuulostaa.
Kyllä mies tekee paljon, vaikka huolehtii autosta, korjaa jos jotain rikki jne. Imuroi enemmän kun minö. No puolestani oesen vessat ja pyykit jne..molemmst sius tehdään. Vaan koen lastenkasvatuksen tästä erilliseksi asiaki mikä kuuluu molemmille. Ja on myös turvallisuyatekijä. Kun olen töissä niin pitäisi voida luottaa siihen aikuiseen joka lasten kansaa kotona. Ei niin että lähtevät ulos missä lystäävät kun isi istuksii kahvittelemassa ja alkaa itse pukeutua vasta kun lapset painaa pihalle tai räpeltää naamaansa tms epäoleellista vessassa kun lapset nälissään keikkuvat keittiössä iltapalaa kaivaten, isompi kaivaa veitseä ja pienempi roikkuu siinä vierellä.. ei paljon korvaa vastuunpuutetta että mies käy toisena iltana vaikka tekemässä kauppaostokset.Ap
Onko teillä muissa perheissä tämän tyyppistä? Äidillä kasvatusvastuu ja isä on "siinä ohella"?
Kyllä omalla käytöksellä ja esimerkillä juuri on iso merkitys, mutta kun mies istuu pöydässä lautaseensa tuijottaen eikä oikein keskustele, sitten lapset saavat painella omaan tahtiinsa kiittämättä ja lautaset jättäen siihen..ei kovin hyvää mallia. Isä pyysi eilen lasta antamaan hänelle veitsen, lapsi luonnollisesti otti leipäveitsen ja ojensi tätä, isä älähti "en mä sellasella mitään tee, se mitään leikkaa". Ei kiitosta, ei mitään.. Toki toisissa tilanteissa antaa hyvääkin ja esim opettaa ettei ettei ketään kiusata, illalla halaa ja suukottaa hyvät yöt lapsille jne. Mutta sellanen junttius ja jähmeys, joku välinpitämättömyys asioissa.... tavarat saa jäädä sille tielleen kun lapset isän kanssa, ruuat ruokapöytään, ulos puetaan mitä lapset päällensä laittavat ilman aikuisen apua.. ap
Mies ottaa rusinat pullasta. On se kiva isä. Ei mitään muuta.
Niin en tiedä ajatteeleko tavallaan niinkään, vaikka selvästi kyllä helpolla haluaa päästä, mutta kyllähän sitä sotkuisuus suututtaa ja se muuten siivoaa ja laittaa ruokaa jne. Ei kuitenkaan vaikuta sellaiselta, että "pidämpä hauskaa vaan", pikemminkin jotain avuttomuutta tai sellaista ryhdittömyyttä se tyyli.. ap
SInun pitää miettiä asiaa laajemmin.
Tytöt yleensä leikkivät nukeilla ja vaatteilla koko lapsuuden erilaisia puku ja kasvatusleikkejä. Käytännössä valmistautuvat alitajunnassa lapsen kasvattamiseen.
Pojat taas leikkivät muita leikkejä ja heiltä puuttuu tämä tietty valmius lasten kasvatukseen.
Yritän siis sanoa, että tyypillisesti miehet eivät kykene luonnostaan huomioimaan tiettyjä asioita lasten suhteen kuten nainen osaa. Mies tarvitsee erityistä ponnistelua tai pakollista tarvetta (yksinhuoltajuus) tehdäkseen sen mikä yleensä äideiltä tulee luonnostaan, kuten se villapaitojen tarkistus.
Tähän sitten vielä vaikuttaa lisää miehen omat piirteet jotka voivat tehdä asiasta helpomman tai vielä vaikeamman.
Mieshän opettaa lapsiasi enemmän kuin sinä itse. Täytyyhän lasten oppia tekemään itsenäisesti perusasioita, pukeutumista ja välipalaakin. Ymmärtää mitä kylmä on ja miksi se tulee. Jos on jatkuvasti äiti paapomassa, niin ollaan vielä aikuisenakin kengännauhojen ja perunankuorimisen kanssa pulassa.
Tässä taloudessa elää 14-vuotias joka ei osaa tehdä yhtään mitään itse. Isosiskonsa osaa kaiken, koska äidin huomio kiinnittynyt tässä tapauksessa sen nuorimman jatkuvaan auttamiseen. Nuorempi palaa joka toinen kerta kouluun lähdettyään takaisin kotiin hakemaan puhelimia ja avaimia ja bussilippuja jos äiti ei ollutkaan ovella vahtimassa ja hyysäämässä. Odottaa aina valmista ja rääkyy pää punaisena muille jos tavaransa on kadottanut tai joutuu itse kaatamaan muroja lautaselle.
Hyvä kirjoitus 12, tuo jotenkin niin näkyy meillä. Meillä se tytär on monessa jo taidokkaampi, huolehtivampi, empaattisempi ja laajempinäköisempi kuin tämä perussuomalainen jähmeä isänsä. Tyttö huolehtii jopa pikkuveljen asioita, kun lähtevät isän kanssa jonnekin, isä ei ymmärrä kun tyhjennellä kuitteja rahapussista ja sitten puuskuttaa kun roskia niin paljon ja tyhjentelee niitä - eli tekee juttuja, mutta ei lapsiin liittyen. Juurikin lastenkasvatus ja -vastuunotto on hänellä hyvin heikko lenkki. Toisaalta näen paljon miehiä, jotka ovat tässä huolellisia. Huomaavat ulkona laittaa lapselle tumput käteen tai niistää nenää, kun omani ei sellaisia noteeraa ollenkaan. Eli ei ihan vaan sukupuolijuttukaan.
ap
No, kuulostaa ihanmieheltä.
Kyllä minäkin ihmettlen, kun mieheni lapet tulevat meille, niin mies viihdyttää heitä telkkarilla. Näin ulkopuolisena se ei minua haittaa, mutta jos olisi omista lapsista kyse, niin vähän nyppisi.
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 09:55"]
Hyvä kirjoitus 12, tuo jotenkin niin näkyy meillä. Meillä se tytär on monessa jo taidokkaampi, huolehtivampi, empaattisempi ja laajempinäköisempi kuin tämä perussuomalainen jähmeä isänsä. Tyttö huolehtii jopa pikkuveljen asioita, kun lähtevät isän kanssa jonnekin, isä ei ymmärrä kun tyhjennellä kuitteja rahapussista ja sitten puuskuttaa kun roskia niin paljon ja tyhjentelee niitä - eli tekee juttuja, mutta ei lapsiin liittyen. Juurikin lastenkasvatus ja -vastuunotto on hänellä hyvin heikko lenkki. Toisaalta näen paljon miehiä, jotka ovat tässä huolellisia. Huomaavat ulkona laittaa lapselle tumput käteen tai niistää nenää, kun omani ei sellaisia noteeraa ollenkaan. Eli ei ihan vaan sukupuolijuttukaan. ap
[/quote]
Ohis. En halua syyllistää ketään mistään mutta. Huomaatko mitä teidän tyttö 7v tekee jo nyt? Huolehtii pikkuveljen jutuista? Ettei teillä olisi nyt vahingossa kasvamassa seuraava sukupolvi joka käyttäytyy kuten te? Eli tyttö on näppärä huolehtija ja käytännön asiat laajasti hahmottava ja poikaa autetaan?
Nyt pikkuveljeen tarmoa ja isosisko huolehtimaan omista jutuistaan :)
Kyllä pikkuveli on hyvin topakka! Pukenut itseään parivuotiaasta asti. Mutta tyttö on tosi kova huolehtimaan, ja kyllä mietin, että ottaa ISÄNSÄ vastuuta ja se ei ole oikein missään nimessä. Tyttö esim täyttää ulos lähtiessä vesipulloja hänelle ja pikkuveljelle, etsii kaapista vaatteita heille jne. Mutta pikkuveljestä opetan omatoimista myös, ja siitä on saanut päiväkodissakin mainintaa. Se mikä harmittaa, on että miehestä on aivan ok että tyttö huolehtii asioita hänenkin puolesta... ap
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 10:09"]
Kyllä pikkuveli on hyvin topakka! Pukenut itseään parivuotiaasta asti. Mutta tyttö on tosi kova huolehtimaan, ja kyllä mietin, että ottaa ISÄNSÄ vastuuta ja se ei ole oikein missään nimessä. Tyttö esim täyttää ulos lähtiessä vesipulloja hänelle ja pikkuveljelle, etsii kaapista vaatteita heille jne. Mutta pikkuveljestä opetan omatoimista myös, ja siitä on saanut päiväkodissakin mainintaa. Se mikä harmittaa, on että miehestä on aivan ok että tyttö huolehtii asioita hänenkin puolesta... ap
[/quote]
Joo, hyvä! Ajattelin vain heittää tuon näkökannan kirjoittelujen perusteella. Monesti tytöiltä vaaditaan enemmän huomaamattakin. Meillä on poikaa kehuttu maasta taivaisiin päiväkodissa kun 4 vuotiaana osasi itse laittaa kurahousut jalkaan, viedä astiat ruokailun jälkeen paikoilleen ja kysyä että missä rätti kun maitoa oli kaatunut pöydälle. Tyttö teki samat jutut samanikäisenä eikä päiväkodissa kehuttu häntä ollenkaan. -16-
Kokeeko mies lasten pukemisen alitajuisesti todella hankalaksi. Ja siksi huomaamattaan ajautuu "sijaistoimintoihin" silloin kun pitäisi tehdä itselle vastenmielisä tai hankalia asioita.
Kysy mieheltä mitä hänen mielestään lapset tarvii näillä keleillä vaatetta kun lähdetään ulos ? Jos tietää niin hyvä. Sitten kysy missä ne vaatteet ovat, löytääkö mies ne ? Onko vaatteita siis sopiva määrä järkevästi tarjolla eikä niin että pitää etsiä monesta paikasta tai niitä on niin paljon ettei tahdo löytää sukalle paria jne. Voit vaikka kysyä mieheltä miten vaatteet hänen mielestään tulisi olla että hänen on helppo antaa sopivat vaatteet lapsille.
Miehelläni oli joskus tuon tyyliin oireita mutta nyttemmin mies on yleensä hyvinkin huomaavainen. Toki aamuisin mies yleensä hakee lehden ja ottaa itselleen aamupalan ja syö rauhassa lehden lukien. Siinä missä minä laitan aamupalan muille ja kerkeän pöytään vasta kun kaikki muut ovat syöneet. Ja usein sama muillakin ruuilla. Tosin kauniilla pyynnöillä (hei kuorisitko lapsille perunat niin minäkin kerkeän syömään ruuan lämpimänä, kiitos kultaseni ompa kiva kun kerettiin kaikki yhdessä syömään nyt) asia on parantunut huomattavasti ja mies on joissakin asioissa jopa paljon huolellisempi kuin minä.
Jotenkin huomaan sen, että mies vaatii siltä tytöltä tosiaan - tai siis itse pääsee helposti, kun tyttö hoitaa ja huolehtii. Käyttää vähän hyväkseen lapsen aktiivisuutta. Toisaalta en tiedä riippuuko se lapsen sukupuolesta vai iästä, että mies vaan pistää sen huolehtimaan niin ei itse tarvitse..ja tunnollinen tyttöhän ottaa vastuulleen :/ ap
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 09:24"]SInun pitää miettiä asiaa laajemmin.
Tytöt yleensä leikkivät nukeilla ja vaatteilla koko lapsuuden erilaisia puku ja kasvatusleikkejä. Käytännössä valmistautuvat alitajunnassa lapsen kasvattamiseen.
Pojat taas leikkivät muita leikkejä ja heiltä puuttuu tämä tietty valmius lasten kasvatukseen.
Yritän siis sanoa, että tyypillisesti miehet eivät kykene luonnostaan huomioimaan tiettyjä asioita lasten suhteen kuten nainen osaa. Mies tarvitsee erityistä ponnistelua tai pakollista tarvetta (yksinhuoltajuus) tehdäkseen sen mikä yleensä äideiltä tulee luonnostaan, kuten se villapaitojen tarkistus.
Tähän sitten vielä vaikuttaa lisää miehen omat piirteet jotka voivat tehdä asiasta helpomman tai vielä vaikeamman.
[/quote]
Myös kotoa saatu malli vaikuttaa. On perheitä, joissa äiti kantaa vastuun lapsista ja kodista ihan sukupolvien perintönä ja jos sitä ei tiedosta, malli periytyy. Eikä siis riitä, että äiti näkee tuon periytymisen, myös isän pitää nähdä se
21 jatkaa:
Meillä olen siis huomannut tuon "periytymisen" omassa miehessäni. Äitinsä on juuri se yleiskone ja huoltoasema ja isänsä tulee kotiin valmiille, eikä takuulla tee mitään kotitöitä oma-aloitteisesti, eikä oo ikinä ottanu mitään vastuuta lapsista tai vaatehuollosta (edes omastaan), huomaan, että omassa miehessäni on ihan sama taipumus. Onneksi mulla on vakituinen työ ja on tullut isäkuukaudet ja muut, ni mies on joutunu ottamaan ihan itsenäistäkin vastuuta. Mutta tuo kodin perintö pulpahtaa tosi helposti pintaan..
Joo kodin perintö vaikuttaa. Miehen äiti teki ja tekee kaiken. Toisaalta siis mies tekee kotitöitä, mutta se on juuri se lasten kasvatus ja huolehtiminen se ongelma! Vaikka olen pitkän päivän töissä ja miehellä olisi vapaapäivä niin lasten asiat on levällään, he sanovat että se on lyönyt ja tehnyt sitä ja tätä...isi ei puutu. Se niin raivostuttaa!! ap
No semmostahan se on perhe-elämä. Mitäs tähän nyt pitäisi sanoa.
Mielipiteitä, ajatuksia? Itseä niin ärsyttää joka päiväisessä arjessa..