Nyt ollaan vaikeuksissa, kun on keskitetty sairaanhoito isoihin yksiköihin
Hesarissa kerrottiin, kuinka kaiken sairaanhoidon keskittäminen isoihin yksiköihin on ajanut kaiken kaaokseen koronan takia. Esim. HUS:ssa eivä omaiset edelleenkään pääse vakavasti sairaan potilaan kanssa saattamaan osastolle, koska koronarajoitukset.
"”Kävijämäärä on hurja ja tilat eivät ole pinta-alaltaan erityisen suuret. Tämä tekee sen haasteen", sanoo HUS:n ylilääkäri Suonsyrjä. "Suonsyrjän mukaan Meilahden yhteispäivystys, johon kuuluu Meilahden tornisairaala ja Haartmanin sairaala on maan vilkkain päivystyskokonaisuus."
Tätähän muutama vuosi takaperin oikein tekemällä tehtiin, että ihan kaikki ympättiin tuohon samaan yksikköön säästöjen takia. Jopa mielenterveys-päivystys on tuolla samassa yksikössä. No nyt kun korona tuli, niin nähdään tämän keskittämisen haitat.
Kyllä kannattaisi pitää pieniä yksikköjä erillään. Vakavien tartuntatautien leviäminen olisi vaikeampaa, ja ihmiset saisivat käydä saattamassa ja tapaamassa omaisiaan, jotka ovat sairaalassa muun kuin koronan takia.
Suomi on kyllä niin pilalla. Ja ylimieliset länsimaat saivat ison näpäytyksen. Mentaliteettihan on ollut, että laajat tartuntatauti-aallot kuuluvat vain kehitysmaihin, ei täällä länsimaissa mitään sellaista enää tapahdu.
Lähde: päivän hesari:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008389626.html
Kommentit (6)
Niinpä, itse olen miettinyt että kun Hgissäkin ollaan nyt rakentamassa (ja on jo rakennettu) niitä perhanan hyvinvointikeskuksia, joissa saman katon alla on lääkäriasema, sossu, kela ja ties mitä muuta, niin sehän on vaan huono näissä tilanteissa. Samaan aikaan pienet terveysasemat ajetaan alas. Tätä perustellaan, että moniongelmaiset ihmiset saa saman katon alta kaikki palvelut. No, itse asiassa on tutkimuksia olemassa, kuinka isot yksiköt vähentävät palveluiden käyttöä moniongelmaisten kohdalla. Kynnys on liian korkea verrattuna tuttuun pikku terveysasemaan. Toki kaikkien käynnit vähenevät, kun terveysasema ei olekaan enää kävelymatkan päässä. Joku tuleva Malmin keskus on ihan vitsi. Siihen kuuluva alue on niin laaja, että on matkustettava bussi&juna-yhdistelmällä. Tartuntatautien kannalta hieno juttu sekin.
Mistä saatte lääkärit pieniin keskusairaaloihin, esim Kajaani!
Voi saada hyvinkin kun tulee kriisi aika ja iso sairaala tuhoutuu jossain "iskussa"
Kannattaa muuttaa kaupunkiin jossa on yliopistollinen keskussairaala.
Joku idiootti hahmotushäiriöinen keksinyt tämän konseptin ja onnistunut myymään sen hyödyllisille idiooteille ympärillään.
Jepjep