Onko ketään jonka lapsi ei halua mennä päiväkotiin
Meidän poika aloitti viime viikolla 3 pv/viikko. Viime viikko meni hyvin vähän oli ikävä ollut, mutta tällä viikolla ei meinannut jäädä ollenkaan. Tosi itkuinen oli. Kauanko voi mennä tottumiseen aikaa? Entä onko osahoidosta vaan haittaa - olisiko parempi olla koko viikkoja?
Päiväkodissa ei ola kiusattu eikä ole ollut riitaa kenenkään kanssa.
Kommentit (8)
murehdi, tuo sopeutuminen voi kestää kuukausia.
Minkä ikäinen lapsesi on? Onko päiväkodissa nuo 3 päivää aina tietyt, samat päivät?
Sinänsä osaviikkoisuus saattaa hidastaa sopeutumista varsinkin, jos hoitopäivät vaihtelevat. Lapsi sopeutuu helpommin, mitä säännöllisempi rutiini hänellä on eli menee aina samoihin aikoihin aamusta, haetaan mahd. samaan aikaan ja päivät ovat samat.
Mutta jos esim. lapsesi on aina päiväkodissa ma-ke, niin se on ok rutiinin syntymisen kannalta.
Kokeiltaa kuvallista päiväohjelmaa kotona ja käykää sitä lävitse lapsen kanssa aina aamuisin. Kuvakortteja voi tulostaa vaikkapa www.papunet.fi:stä, ja ideana on, että symbolisilla kuvilla esitetään lapselle, mitä päivän aikana tapahtuu - silloin hänen on helpompi hahmottaa päivän kulkua ja sitä, että äiti/isä hakee tiettyyn aikaan taas kotiin. Kuvakortteja käytetään erityisesti erilaisista neurologisista ongelmista kärsivien lasten kanssa, MUTTA kaikki pienet lapset hyötyvät niistä, koska ne tekevät konkreettiseksi päivän kulun ja eri tapahtumat.
voi kestää viikkojakin. Pidä vain tiukka linja , kun tulette sinne sanot kunnolla heippa ja annat halin ja poistut äläkä rupea siinä viipymään ja halimaan uudestaan.
Meillä 5- ja 2,5-vuotiaat menivät samaan ryhmikseen puolitoista viikkoa sitten, ja edelleen odotan itkutonta aamua nuoremman osalta =(.
Meillä poika oli puolisen vuotta tarhassa, kun hän oli 1½v.
Meni kuukausi, ennen kuin kaikki alkoi sujumaan hyvin! Itki aamulla ja nyhväsi päivät hoitajien kainalossa.
Mutta sitten kun tuli aika lopettaa tarhassa, ei ois millään lähteny pois.. =)
Vaikeaa saattaa tosiaan olla, mutta kyllä se siitä.. =)
On ollut kotona viime vuoden. Kerhossa käynyt parina päivänä ilman ongelmia.
Tyttö meni tarhaan 2v2kk ikäisenä, ja jäi pois pikkuveljen synnyttyä vähän ennen kuin täytti 4v. Laitoin hänet aamupäiväkerhoon, josta pitää "koska siellä ei tarvi syödä ja nukkua päiväunia". Mutta se lähteminen on sinnekin vaikeaa, usein koko aamu menee itkuksi. Tyttö olisi loputtomasti kotona minun ja pikkuveljen kanssa, sanoo olevansa kotikissa :) Tykkää kuitenkin olla kerhossa ja on aina haettaessa reipas, jää sinne myöskin mielellään. Vähän jännittää, kun vuoden päästä molemmat lapset lähtevät tarhaan, että kuinka ne aamut hoidetaan...
Olen ajatellut asian niin, että tyttö on hitaasti lämpiävä ja hieman arka, itsekin edelleen aikuisenakin usein ujoilen jonnekin lähtöä (vaikka kukaan minut tunteva ei varmaan uskoisi, mieheni tuntee minut kyllä ja pakottaa aina lähtemään).
tsemppiä, kyllä se siitä!
vaikea. Vika ei ole päiväkodissa ja erossa vanhemmista. Pistä isä viemään, on pojalle helpompaa erota isästä kuin äidistä.
Toisilla se vie aikaa vähemmän, toisilla enemmän, mutta yleensä parissa kuukaudessa viimeistään lapset ovat siihen sopeutuneet. Se on lapselle iso elämänmuutos, joten et voi olettaa että hän noin vain siihen sopeutuisi. Lapsella ei ole vielä käsitteitä ja välineitä ajattelemiseen, että voisi järkeillä asioita yhtä nopeasti kuin aikuiset.