Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tekisitte? Välirikko tulossa ystävän kanssa

Vierailija
27.01.2015 |

Haluaisin mielipiteitä tai vertaistukea. Lapsuudenystäväni, jonka olen tuntenut 31 vuotta ja jonka kanssa olemme olleet aina kuin siskoksia, on tehnyt jotain mitä en olisi voinut uskoa. Hän on mennyt puhumaan avopuolisostani selän takana paskaa yhteisille ystävillemme ja jopa minun perheelleni. Mies ja minä asumme eri paikkakunnalla, joten useat tuttumme eivät ole häntä vielä ehtineet tavatakaan vaikka olemme seurustelleet jo pari vuotta, eikä juuri nyt huvitakaan viedä häntä mihinkään näytille kun "ystäväni" on mustamaalannut häntä etukäteen. Selitellyt ihmisille että mies ei pidä kenestäkään kavereistani (ei pidä paikkaansa) ja että hän ei ole sopiva mies minulle. Rakastan miestäni ja hän on todella hyvä minulle, tässä ei ole kyse myöskään mistään väkivallasta tai alkoholista tms. En ymmärrä mikä ystävääni vaivaa. Pari kertaa yritin kysyä kahden kesken häneltä suoraan kun huomasin hänen äänensävynsä muuttuvan mieheni osallistuessa keskusteluun, että onko hänellä jotain sanottavaa. Ei kuulemma ole, kaikki on hyvin. Mutta selän takana pitää silti jauhaa paskaa?

En ymmärrä mikä häntä vaivaa, mieheni on aina kohdellut minua hyvin ja olemme hyvin onnellisia. Aina kun olemme porukalla tavanneet, mieheni on ollut myös ystävääni kohtaan mukava. Ystäväni on alusta asti suhtautunut mieheen kylmäkiskoisesti, yritin unohtaa asian aluksi ja ajatella että lämpenee siitä kyllä sitten - mutta nyt kun paljastui tämä suvulle ja tutuille juoruilu, en voi enää antaa asian olla.

Lupasin ensin muille tutuille ja perheelle etten kerro kuulleeni tästä juoruilusta heiltä, mutta jos ystäväni ei kohta tunnusta kyselyistäni huolimatta, on varmaan pakko kertoa. Mitä te tekisitte? Tässä on nyt ystävyys oikeasti vaakalaudalla. Kestäisin sen että hän on varuillaan mieheni suhteen jos hän suostuisi puhumaan siitä. Valehtelua ja selän takana paskan puhumista sen sijaan en pysty katsomaan läpi sormien... Onko joku ollut vastaavassa tilanteessa?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kahdeksan