Miksi käyt Citymarketissa?
Me käydään pääsääntöisesti cittarissa. Ihan siitä syystä että talous ei kaadu vaikka siellä olisi hieman kalliimmat hinnat kuin muualla. En ole omaa ruokakoriani vielä saanut "kilpailutettua" eli käytyä joka kaupassa saman kauppalistan kanssa katsomassa mitä maksaa, ei vaan ole niin isoa motivaatiota siihen.
Suurin syy miksi käydään juuri siellä, on se että cittarissa on (puoli)lämmin sisäparkki autoille, viereisessä Prismassa joutuu työntämään ne ostoskärryt ulkona autolle. Lidl on sen verran kaukana että käyn siellä vain jos satun muutenkin ajamaan ohi, ostan esim. perunamuussijauhetta sieltä joskus varastoon. Käytämme myös plussaseteleitä keskiviikkoisin leffalippuina. Cittarin yhteydessä on myös apteekki, jossa joudun asioimaan aika usein.
Siis, maksan mielelläni mukavuudesta :)
Jos siis käyt Citymarketissa, miksi?
Kommentit (51)
Koska se on toisella.puolella tietä.
Koska se on niin lähellä.Meiltä on n. 500 metriä Vuosaaren cittariin. Se on niin helppoa siinä käydä.
Se on kämppäni vieressä. Sen lisäksi asun yksin, joten ruokakulut eivät ole muutenkaan huikeita. Ihan sama mistä ostaa.
Koska Kupittaan Cittarissa on monessa suhteessa kaupungin paras valikoima. Citymarketiksikin poikkeuksellisen hyvä.
Ostan cittarista lähinnä tarjouksia ja erikoistuotteita. En ole sitoutunut yksittäiseen kaupaan tai ketjuihin.
Koska se on lähellä, sinne on n. 600m matkaa kotiovelta. Lähimpään Prismaan on jotain 4km eli ei hirvittävän kaukana sekään, mutta meillä ei ole autoa joten tuo 3,5km ero matkassa on aika ratkaiseva. Toisaalta asumme kyllä ihan keskustan tuntumassa ja keskustassa on Lidl jossa voisi myös käydä, sinne on matkaa n.1,5km ja ohi tulee muutenkin kuljettua usein. Citymarketissa kuitenkin on paaaaljon Lidliä parempi valikoima, sieltä saa kerralla kaiken tarvitsemansa ja lisäksi siellä on jotenkin parempi tunnelma kuin Lidlissä. Ainakin meidän cittarissa on superhyvät palvelutiskit ja ylipäätään kaikessa isot valikoimat. Raha ei ole niin tiukilla, etteikö se kestäisi sitä paria euroa minkä kauppakassi cittarissa tulee kalliimmaksi prismaan ja lidliin verrattuna. Käyn siis Citymarketissa se sijainnin ja valikoiman vuoksi.
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 21:25"]
Koska Kupittaan Cittarissa on monessa suhteessa kaupungin paras valikoima. Citymarketiksikin poikkeuksellisen hyvä.
[/quote]
Kupittaan cittarista kyse myös mun viestissä
t.8
Koska Prismassa ei ole dumle lakuja.
Valikoima, kaupan itse pakkaama jauheliha,Pirkkatuotteet ja hinta suhteessa k-markettiin mikä olisi lähempänä.
Kupittaan cm on kyllä huippu, hankalien yhteyksien takia pitää tyytyä Länsikeskukseen ja pikaostokset työmatkalla Ravattulasta.
Koska cittarissa kauppias huomioi toiveeni, pystyy ottamaan valikoimaan pyytämäni tuotteet.
Saan tuorettaa kalaa ja lihaa, viimeksi halusin naudan lehtipihvejä, lihamestari nuiji ne minulle paikan päällä sekä kalavastaava graavasi minulle haluamani palan lohta.
Maksan mielelläni palvelusta. Kiitoksia vaan Turun Citymarketeille!
Valikoiman takia. En voi ymmärtää ihmisiä, jotka ostavat kaikki ruokansa jostain Lidlistä. Ihan oikeasti se Lidlin valikoima on valtavan suppea, ja sillähän niiden edulliset hinnat selittyy, kun isohkossa kaupassa myydään kuitenkin vain isolla volyymillä pientä valikoimaa tuotteita. Lidlistä ei löydy edes monestakaan tuoteryhmästä ns. terveellisiä vaihtoehtoja vaan useimmat pakastevihanneksetkin on jotain valmiiksi suolattuja ja rasvattuja miksejä.
[quote author="Vierailija" time="19.01.2015 klo 21:28"]Koska Prismassa ei ole dumle lakuja.
[/quote]
Eikä M&M karkkeja.
Tähän mennessä näyttää että cittarissa käydään palvelun ja valikoiman sekä sijainnin vuoksi :) Minäkin käyn muuten Turussa cittarissani, Länsikeskuksessa :D Ihan hyviä syitä mielestäni, vaikka ymmärrän toki että monelle ne muutamatkin eurot viikossa vaikuttaa päätökseen.
t. ap
Siellä on paremmat hedelmät ja vihannekset kuin esim.lidlissä. Sekä kosmetiikat ja muut hygieniatuotteet. Ja muutenkin enemmän valikoimaa sekä vähän erikoisempia tuotteita/ruokia. Sieltä saan kaikki kerralla :)
Onpa ketjuun osunut paljon turkulaisia CM-asiakkaita. :D
t:6
Koska Prisma on sellainen ankea harmaa halli. Vähän niinkuin entisajan Ruokavarasto mutta isommassa koosa. Lidl on myös ankea kuin mikä eikä sieltä koskaan saa kaikkea mitä haluaisi. Cittarista saan aina kaiken taevitsemani ja löydän myös hyviä uutuuksia. Liha, leipä, juusto ja hevi ostastot on tosi laadukkaita ja monipuolisia. Cittareissa on kaikenkaikkiaan paljon mukavampi asioida kuin prismoissa tai lidleissä. Mua ei kiinnosta mitään plussapisteet tai s-edut joten niiden perässä en suinkaan juokse, vaan valikoiman ja ostosmukavuuden. Meidän lähimmät lähikaupat on Sale ja K-extra, joista valitsen aina s-ryhmän Salen sillä noista kahdesta siellä on reilusti parempi valikoima ja mukavampi ostosympäristö.
Arvasin että puhut Länsikeskuksen Cittarista :) Minä haen sieltä tietyt tuotteet, esim. samaa remouladekastiketta en ole löytänyt muualta. Muutoin asioin S-Marketissa tai K-Supermarketissa, riippuen mitä kautta tulen kotiin.
Suosin ennemmin yrittäjyyttä kuin osuusliikettä. Muutenkin ostokset on keskitetty aika pitkälti K-ryhmään, Nesteellä tankatessakin saa Plussa-pisteitä. Lisäksi Citymarket on mielestäni jotenkin selkeämpi ja miellyttävämpi asioida kuin Prisma.
Lidlin valikoima on surkea, ei palvelua eikä palvelutiskejä, en halua ostaa kalaa missään vacuum-paketissa.
Tarjoukset siellä on aina loppu ja koska eivät satsaa työntekijöihin vaan tuotteisiin, iltaisin suurin osa tuotteista on loppu ja hevi osastosto kamalassa kunnossa," kassalla tarvitaan apua " huuto soi koko ajan ja pullokone piippaa alvariinsa. Myyjä juopksee hiki hatussa ees taas, kysy nyt siinä sitten palvelua itsellesi. Mut joo hinnat on halpoja mutta se ei riitä minulle, maksan mielelläni hyvästä palvelusta joten siksi citymarket.
Ps. ääni lähtee täältäkin Turun cittareille!
Suosin mielummin yksittäisiä kauppiaita, joita cittarit on, ennemmin kuin s-ryhmän ryhmittymää. Arvelluttaa myös s-ryhmän johtoryhmän väitetyt sidokset vapaamuurareihin. En myöskään käytä ABC ketjua. Haluan kannustaa yrittäjyyteen (k-ryhmä). Pidän myös pirkka tuotteista, jotka mielestäni paljon laadukkaampia kuin esim rainbow. Plussapistesetelit ilahduttaa myös!