Tutkija: Joka neljäs työtön tosiasiassa työkyvytön tai tuen tarpeessa!
Hyvä artikkeli ja ajankohtainen!
Kommentit (13)
Rahat pois niin "työkyvyttömyys" paranee kuin ihmeen kaupalla.
Jo kymmeniä vuosia pyöritetty systeemiä jossa parantumattomasti sairaatkin joutuvat takaisin työmarkkinatuelle kun 300 päivää sairaslomaa on täynnä. On selvää, että ihmisiä pidetään työttömänä vain jottei tarvitsisi maksaa eläkettä joka on suurempi kuin työmarkkinatuki,
Vierailija kirjoitti:
Mitä ne 3/4 osaa on?
instinöörejä, maistereita, kymmeniä vuosia osaamista keränneitä työhaluisia, jotka ei suomalaiselle työantajalle kelpaa, koska suomeen pitää saada halpatyö.
Pitkäaikainen köyhyys sairastuttaa eikä ole varaa itseään hoitaa. Ei ole varaa kalliilla yksityisellä käydä hoitoa saamassa ja terveyskeskuksesta ei mitään apua välttämättä saa. Koronan jälkeen mennyt järkyttäväksi. Siellä priorisoidaan jo asiakkaita. Pienimmät tuet ovat nykyhinta tasosta jääneet iät ja ajat sitten jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
Mitä ne 3/4 osaa on?
Somaleita
Ei yllätä yhtään. Itsekin kuulun heihin, eläkettä ei tipu eikä apua yhteiskunnalta, silti kuntouttavaan työtoimintaan yritetään laittaa "koska työhön et pysty ja työttömyyskorvaus on nykyään vastikkeellista". Olen sanonut että minun sairaudet eivät työtoiminnassa kuntoudu, vaan turha toiminta rasittaa lisää ja on väärin minua sinne yrittää tunkea. Suomi on hieno maa -mantraa on pienestä asti kuullut, onkin mukava yllätys kun itse joutuu pohjalle niin huomaa että mitään tahoa ei kiinnosta muu kuin vastuunpakoilu ja elämänlaadun entisestään kurjistaminen.
Onneksi sain edes lisää sairaslomaa. Kela silti ei useiden lääkäreidenkään arviota usko, vaan sairauspäiväraha palaa hylättynä, koska "työkykysi on huonontunut, mutta arvomme ettei niin paljon, että joutuisimme maksamaan sinulle sairauspäivärahaa tai eläkettä".
Sairaita työttömiä pidetään työllistämässä suurta joukkoa työttömien pyörittelijöitä, päiväkerhon vetäjiä ja haastattelijoita. Tähän on varaa maksaa 70 miljoonaa palkata 1200 työttömien haastattelijaa savustamaan työttömiä. Vaikuttaa jo kiusaamiselta.
Ei kiusallakaan päästetä eläkkeelle.
Vierailija kirjoitti:
Rahat pois niin "työkyvyttömyys" paranee kuin ihmeen kaupalla.
Onko tuo EK:n virallinen kanta?
Vierailija kirjoitti:
Sairaita työttömiä pidetään työllistämässä suurta joukkoa työttömien pyörittelijöitä, päiväkerhon vetäjiä ja haastattelijoita. Tähän on varaa maksaa 70 miljoonaa palkata 1200 työttömien haastattelijaa savustamaan työttömiä. Vaikuttaa jo kiusaamiselta.
Tätähän tämä on. Suomessa työttömyyttä kohdellaan moraalisena ongelmana, eikä niinkään asiana joka johtuisi työpaikkojen puutteesta. Sen vuoksi keinot työttömyyden ratkaisemiseksi eivät myöskään toimi. Se että ahdistelemalla saadaan sadan ihmisen sijasta 150 hakemaan yhtä työpaikkaa, ei vähennä työttömyyttä.
Minä pääsin eläkkeelle kesäkuussa . Tätä seuraavat 50 vuotta