Supistuksia rv 35+
Olen tässä jo noin tunnin ajan tuntenut supistuksia. Ei voimakkaita, mutta kuitenkin sellaisia mitä ei voi olla huomaamatta. Eivät ole tunnin sisällä kyllä voimistuneetkaan, ja ovat epäsäännöllisiä. Pientä paineentunnetta tuntuu myös alapäässä..
Voiko synnytys olla lähellä, vai onko vaan harjoittelua? Levossa olen ollut, eivätkä siitä huolimatta ole laantuneet.. Tämä on kolmas raskaus ja aikaisemmat syntyneet rv 40 ja 41, joten en uskoisi, että tämäkään syntyisi sen aiemmin :S
Kommentit (3)
Mullakin oli toisessa raskaudessa jo varmaan 34+ kivuliaita suppareita öisinkin mutta eivät tehneet mitään vaan 38+ syntyi lapsi vaikka esikoinen tulikin yli kuukautta ennenaikaisena. Toisaalta, eihän sitä ikinä tiedä, esikoisesta ensimmäiset kivuliaat supistukset ja se olikin sitten jo menoa synnyttämään.
Voi olla harjoitussupistuksiakin, mulla oli samoilla viikoilla ja olin ihan varma että nyt lähtee syntymään mutta synnytin vasta 41+6 käynnistyksen avulla. Oletko tehnyt jotain fyysisesti raskasta?
En ole tehnyt mitään raskasta, lepäillyt tämän päivän. Ja supistukset jatkuvat edelleen.. :/