chihuahua
Onko se kiva rotu? :-)
Olemme hankkimassa koiraa ja mietimme sopivaa rotua. Voitte myös ehdottaa mutta koiran pitäisi sopia lapsiperheeseen.
Kommentit (22)
Ja sihuvahuva on paska rotu otan mielummin kirpun taikka ehkä pienen korpin :3
On ihana ja seurallinen rotu. Nämä koirat vaativat huomiota kuin vauvat ja niillä on joskus 'napoleon kompleksi" joten ei myöskään suositella pikkulasten lapsiperheisiin,menevät myös rikki helposti:) jos kaipaat seurakoiraa ja ystävää niin kyllä,meillä lenkkeillään myös pitkiä lenkkejä:)
Ei pikkukoiraa pikkulapsi perheeseen.Koira ei kestä lasten käsissä.
Itellä on chihu, ei sovi mun mielestä pienen kokonsa puolesta lapsiperheeseen.
Ei todellakaan chihua lapsiperheeseen ellei lapset lähes aikuisia ( päälle 15 v)!!!
Hei! Itselläni on 7-vuotias 2 kg painava chihu-uros. Kuten joku jo aikaisemmin kirjoitti, on chihuilla usein napoleon-kompleksi, eli eivät tajua olevansa pieniä, ja täten itsesuojeluvaisto on välillä täysin hukassa. Tämän vuoksi en suosittele chihua lapsiperheeseen. Itse olen erittäin tarkka ja huolellinen koiran kanssa, ja siltikin siltä on murtunut jalka kerran, kun tassu jäi vähän kengän reunan alle ulkoa sisään tullessa. Vaikka sinä ja puolisosi olisitte varovaisia koiran kanssa, lapset tätä eivät aina ymmärrä tai muista. Siihen ei tarvita kuin yksi oven paiskaaminen kiinni väärällä hetkellä niin koira on kuollut. Vaikka chihuahua on erittäin leimaantuvainen omistajaansa ja älykäs ja ihana rotu, se jatkuva huolehtiminen koiran turvallisuudesta lasten käsissä vie järjen. Lisäksi chihut ovat taipuvaisia merkkailemaan sisällä, oma koiran harrasti tätä ensimmäisen vuoden jatkuvasti, kastraatio rauhoitti. Mutta silti sisäsiisteys ei ole 100%. Pidän sanomalehteä öisin WC:n lattialla, koska koira ei jaksa aina pidättää koko yötä. Kovilla pakkasilla ei haluaisi ollenkaan ulos, ja lyhyelle pissatuksellekin pitää silloin pukea takki ja fleece-tossut, että tarkenee. Sateella ei myöskään pidä ulkoilusta, ja nyt kun kadut ovat hiekotettu niin koira vihaa sitä soraa, koska se pistelee pieniä anturoita ikävästi.
Kuten voit yllä olevasta päätellä, tämä rotu osaa olla erittäin hankala ja vaativa, vaikka todella suloisia ovat. Lapsi perheeseen suosittelee jotain miellyttämishaluista ja ei-dominoivaa rotua, joka ei mene lasten käsittelyssä rikki. Hyvä koira olisi esim. shetlanninlammaskoira. Melko pieni mutta tottelevainen ja kiltti lapsille.
Ja sori kirjoitusvirheet, kännykällä hankalaa näpytellä :)
Meillä on chihuahua ja kolme lasta.
koira hankittu ennen lapsia, hyvin ne pääsee karkuun jos on tarve :)
ja helppo kuljettaa mukana, eikä tartte sina pitkiä lenkkejä.
huono puoli on huonot hampaat, mutta jokaisessa roduissa on rasitteensa..
Tuttavaperheeseen otettiin chichuahua, osottautui ihan luonnevikaiseksi ja antoivat sen pois jonnekin. Onneksi heidän lapsiin ei tullut pahempia puremajälkiä mutta pelkäävät koiria tuon jälkeen. Koira kävi naamaan kiinni, kerran istuin heidän sohvalla niin ryntäsi kimppuuni, kiipesi rinnuksille ja yritti napata hampailla nenästäni, hullu otus. Onko noita tuollaisia paljonkin? Tietty luonnevikaisten määrä lisääntyy sitä mukaan kuin rotua ylijalostetaan suosion takia (Paris Hilton jne).
[quote author="Vierailija" time="18.01.2015 klo 15:58"]
Hyvä koira olisi esim. shetlanninlammaskoira. Melko pieni mutta tottelevainen ja kiltti lapsille.
[/quote]
Nuo on jotenkin hermostuneita, haukkuherkkiä ja tipsuttelevat kokoajan edestakaisin turhautuneina vaikka olisit juuri tehnyt niiden kanssa sopivan mittaiset lenkit. Tunnen 3 tapausta.
Niillä on niin isot ja herkät silmät että jos ne osuu heinikossa ohueen heinänkorteen niin joutuu lähteä eläinlääkärille kun silmä naarmuilla, ja hampaiden kanssa ongelmia, niitä joutuu usein poistattamaan.
Ystäväperheessä yksi alle kouluikäinen lapsi ja kaksi kouluikäistä, ja heille otettiin tanskalais-ruotsalainen pihakoira eli pihis, aivan mahtava tyyppi, hyvin terve rotu ja tykkää lapsista! Ei siis liian sairaaksi jalostettu. On valpas ja tykkää kun lapset käyvät sen kanssa metsäretkillä. Sen verran löytyy suojeluvaistoa että suojelisi kyllä lapsia jos joku setämies kävisi lasten päälle. Parempi vaihtoehto kuin liian pippurinen jackrusselinterrieri.
[quote author="Vierailija" time="18.01.2015 klo 16:02"]
Hommaa mielummin bichon frise
[/quote]
Tässä kelissä olisi aina paskainen! :D Oikea kurakoira joka ei pysy puhtaana kuin kesäkuivalla. Turkin hoito aikaavievää.
[quote author="Vierailija" time="18.01.2015 klo 16:15"]Tuttavaperheeseen otettiin chichuahua, osottautui ihan luonnevikaiseksi ja antoivat sen pois jonnekin. Onneksi heidän lapsiin ei tullut pahempia puremajälkiä mutta pelkäävät koiria tuon jälkeen. Koira kävi naamaan kiinni, kerran istuin heidän sohvalla niin ryntäsi kimppuuni, kiipesi rinnuksille ja yritti napata hampailla nenästäni, hullu otus. Onko noita tuollaisia paljonkin? Tietty luonnevikaisten määrä lisääntyy sitä mukaan kuin rotua ylijalostetaan suosion takia (Paris Hilton jne).
[/quote]
sun tuttavaperhe jätti chihuahuansa kouluttamatta! älä yleistä tuollaista kun tuttavaperhe itse mokannut. chihu ottaa helposti ylivallan jos sille sen suo. vaikka on pieni koira vaatii hyvän koulutuksen.
Jep, meidän chihulle tulee myös todella paljon hammaskiveä, 2 kertaa vuodessa pitää poistattaa nukutuksen kera hammaslääkärissä, se tulee aika kalliiksi. Lisäksi koiramme on erikoisruokavaliolla allergian vuoksi, chihuilla on aika paljon allergioita, kuten kyllä monilla muillakin roduilla. Olet muuten oikeassa tuossa että monet shetlanninlammaskoirat voivat olla levottomia, koska ne ovat paimenkoiria. Mutta lasten kanssa tykkäävät usein peuhata olematta dominoivia, aika harvat pienemmät rodut ovat tällaisia. Myös bichon frise on todella hyvä rotu lapsiperheeseen , kuten joku ehdotti. Lempeä ja kiltti, suloinenkin vielä!
Todellakin chihuahuat vaativat koulutusta, ja sehän tässä rodussa onkin niin ristiriitaista, koska ne ovat niin pieniä ja suloisia, että monet ihmiset kohtelevat niitä kuin vauvoja. Olen myös tavannut paljon chihuja, jotka ovat varautuneita ja hermostuneita. Chihuahuat ovat myös usein tarkkoja ns. omasta tilastaan, mikä on koiralle ihan luonnollista. Eli jos chihuahuani haluaa olla rauhassa päiväunilla pedissään, se ärähtää jos sitä menee häiritsemään. Jotkut eivät ymmärrä tätä koiran oman tilan tarvetta ja menevät aina sorkkimaan koiraa ja ottavat sen väkisin syliin ja heittävät lelua petiin vaikka koira on väsynyt. Tällä tavalla koirasta kuin koirasta saa tehtyä helposti aggressiivisen ja vihaisen.
Ei chihu lapsi perheessä mihinkään hajoa :) kaikkea kanssa kuuleekin. Hampaat ovat ongelmalliset, suosittelen etsimään tervettä rotua. Kääpiöpinserit ovat terveitä ja reippaita koiria, mutta jos et pidä ovelle haukkumisesta niin en suosittele.
Ainoa mitä itse en lapsiperheeseen suosittelisi on isot rottweilerin kaltaiset vahtikoirat ja arat rodut jotka stressaantuvat liiaksi energisessä kodissa.
Meillä on pomeranian ja on kyllä kiltti ja pienikokoinen joskus saattaa pieni liru tulla alapäästään kun näkee hamsterimme. Ja hän on aika runsaskarvainen ja minun mielestäni SEPPO on hyvä nimi sihuvahuvalle