Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

CNN: Euroopassa 180 iskuihin valmistautuvaa rättipääterroristia

Vierailija
16.01.2015 |

CNN: 20 terroristiryhmää valmiina iskemään Euroopassa

Tiedustelulähteen mukaan Belgian torstainen terrorisminvastainen operaatio liittyy Eurooppaa koskevaan laajaan, jopa 20:n terroristisolun aiheuttamaan uhkaan.

Belgian torstainen terrorisminvastainen operaatio liittyy Eurooppaa koskevaan laajaan terroriuhkaan, jossa on mukana jopa 20 terroristisolua ja lähes 200 hyökkääjää. Nämä ryhmät olisivat valmiina iskemään Ranskassa, Saksassa, Belgiassa ja Hollannissa, kertoo amerikkalainen CNN-televisiokanava.

Kanava perusti tietonsa nimettömänä pysytelleen länsimaisen tiedustelulähteen haastatteluun. Tiedustelutietojen mukaan näissä niin sanotuissa nukkuvissa terrorisoluissa on mukana 120-180 hyökkääjää iskuvalmiudessa.

Euroopan unionin ja Lähi-idän tiedusteluorganisaatiot paljastivat välittömän uhan Belgiassa ja mahdollisesti myös Hollannissa, kertoo CNN.

Aiemmin Belgian viranomaiset kertoivat, että torstaina poliisioperaation kohteena ollut terroristiryhmä oli valmiina iskemään ja se oli valmistellut mittavaa iskua. Belgian viranomaisten mukaan terroristiryhmällä ei tiettävästi ole suoraa yhteyttä Pariisissa viime viikolla tehtyihin terrori-iskuihin.

Johanna Kippo Yle Uutiset

http://yle.fi/uutiset/cnn_20_terroristiryhmaa_valmiina_iskemaan_euroopassa/7740867

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla