HOITOPÄIVÄ-galluppi
Tulipa tuosta syyllisyysketjusta mieleen kysellä vähän, että minkä mittaisia hoitopäiviä muiden lapsilla on.
Meidän lapsoset on hoidossa aika tarkkaan 8,5h ja vaatii jo vähän kikkailua, että ehditään hakea ajoissa joka päivä. Työmatkat on ihan sikamaiset - mulla esim. kestää tunnin päästä töihin siitä kun kotoa lähden.
Kommentit (13)
iltavuoro 10h. Jos ilta aamu niin lapset on yönkin tarhassa se on sitten 27 tuntia.
Ovat päiväkodissa. Hoitopäivät 2-4 pvä/vko 2-8t. Ei koskaan yli 8 tunnin.
Vaihdoin ihan lasten vuoksi vuorotyöhön, koska en halua, että lapset ovat 45t/vko hoidossa, etenkään pieni.
Onnistuu koska mies töissä iltapainotteisesti, hirmuista sumplimista vaatinut mutta nyt toimii suht hyvin. Itse teen normaalia toimistopäivää liukuman puitteissa. Jos työmenoja illalla niin sitten isovanhemmat avuksi (n. kerran viikossa).
Vaihtelevat 3-8h. Minä opiskelen ja mies tekee lyhennettyä työaikaa, niin pyritään sovittamaan niin, että hoitoaika olis n.6h päivässä ja nuo 8h:n päivät olis poikkeuksia.
Tammikuusta alkaen 6h/pvä ma-ke ja to-pe kotosalla.
Ja pakko muistuttaa, että toisten on vaan tehtävä kunnon työpäivää. Ihanteellista olisi, jos kaikki voisivat olla lasten kanssa kotona/tehdä osa-aikaista työtä, mutta näin ei vaan asiat aina mene oikeassa maailmassa. Ja hyvä on muistella millaisia ä-lomat yms. olivat 60-70-luvulla, ja ei meistä tämän hassumpia tullut.
Lapsi menee joka päivä klo 11 hoitoon ja mun aamuvuoropäivinä haen pois viimeistään klo 16o9, iltavuoropäivinä lapsi haetaan klo 20.45. Lisäksi mulla on viikonlopputöitä ja miehellä lauantaivuoroja. Sopivasti jos vapaat osuu, lapsi on hoidossa 3 päivää viikossä, huonoimmillaan 5 päivää viikossa.
Minä lähden töihin jo 6.30 (olen töissä 7.30) ja muu perhe jää nukkumaan. Mies vie lapset päiväkotiin aamupalalle eli klo 8:ksi. Itse pääsen töistä 15.30 ja ehdin päiväkodille lapsia hekemaan klo 16.30.
Lasten päiväkotipäivät on siis 8,5 tuntisia ja sekin vain sen ansiosta, että menen itse aina ajoissa töihin.
Meillä täsmälleen sama systeemi ja aikataulu kun kympillä
: D
Minä hoidan aamupäivän, vien lapset lounaalle, menen töihin, aikaisin lähtenyt isänsä hakee neljältä ja tulee kotiin.
Joskus haetaan aiemmein, ehkä 5-6 kertaa vuodessa joutuu olemaan 17.00 asti
Meillä päivät vaihtelevia. Käytännössä yleensä 6 - 8h mutta silloin tällöin 9h.
Näitä päiviä on 4 viikossa. Olen osittaisella hoitovapaalla ja perjantait aina vapaat.