Mulle ei taida sopia ruisleipä, mitä tilalle?
Aamuisin tottunut syömään Vaasan ruispalaa palan ja lisäksi otan sitä röihin 2 palaa evääksi. Mutta nyt viimekuukausien aikana olen huomannut, että vatsani jotenkin ärtyy siitä, on ilmavaivoja ja löysää ulostetta. Joulun aikaan olin pari vkoa lomalla ja vastaavia vaivoja ei mielestäni ollut.
Mitä siis tilalle, vaalea höttöleipäkään ei innosta.
Kommentit (10)
Munakas pitää nälkää hyvin poissa.
Oletko varma että ongelma on ruis? Noissa paloissahan on muitakin viljoja ja hiivaa. Kokeile oikeaa ruisleipää (ruista, vettä ja suolaa).
[quote author="Vierailija" time="12.01.2015 klo 19:04"]Aamuisin tottunut syömään Vaasan ruispalaa palan ja lisäksi otan sitä röihin 2 palaa evääksi. Mutta nyt viimekuukausien aikana olen huomannut, että vatsani jotenkin ärtyy siitä, on ilmavaivoja ja löysää ulostetta. Joulun aikaan olin pari vkoa lomalla ja vastaavia vaivoja ei mielestäni ollut.
Mitä siis tilalle, vaalea höttöleipäkään ei innosta.
[/quote]
Minirevityt vuohela, pakksesta, loppuu mahavaivat
Eihän noi ruispalat ole edes ruisleipää.
Jos lomalla ei ollut vaivoja, niin mitä teit toisin? Söitkö silloinkin noita ruispaloja?
Tod näk vika hiivassa ja vehnäjauhossa. Itse vatsavsivaisena siedä vain juureen tehtyä ruisleipää, siis oikeaa ruisleipää ilman hiivaa ja vehnäjauhoja.
Mulla turpoo ruisleivästä vatsa ja tulee ilmavaivoja.Olen ruvennut syömän hapankorppuja.
Maustamaton jugurtti ja marjat tai pähkinät. Kaurapuuro. Googlaa viikonloppuleipä, siinä ei ole noita hirveitä viljoja.
[quote author="Vierailija" time="12.01.2015 klo 19:43"]
Mulla turpoo ruisleivästä vatsa ja tulee ilmavaivoja.Olen ruvennut syömän hapankorppuja.
[/quote]
Mistä on hapankorput tehty?
Sama vika täällä. Tuore ruisleipä olisi niiiin hyvää, mutta sitten piereskelen kuin virtahepo. Kauraleipä tuntuu sopivan paremmin.
Kauraleipää