Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten oppia ohjelmoimaan?

Vierailija
12.01.2015 |

Haluaisin oppia koodaamaan ja mietin mistä kannattaisi aloittaa. Mikä kieli, mitä ohjelmia pitää ladata koneelle, kannattaako opetella netissä vai kirjasta jne.

Kiitos etukäteen! :)

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kansalaisopistoissa ja työväenopistoissa on kursseja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
4/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.codecademy.com/

Hyvä sivu jos haluaa oppia koodaamista ilmaiseksi.

Vierailija
5/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

ohjelmoimalla oppii ohjelmoimaan

#include

Vierailija
6/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

mooc.cs.helsinki.fi

23.1 alkaa näemmä uusi java-kurssi tai sitten voi ottaa tuon aikarajoittamattoma version.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koodaamistaito on vähän niin kuin autonajokortti, eli se mahdollistaa vasta sen että voi alkaa opetella. 10 vuoden koodamisen jälkeen voi kai sano että osaa jo jotain.

Vierailija
8/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen Javaa, joka on suosittu kieli kouluissa ja yliopistoissa (jopa ainoa useissa). Jokainen moderni puhelin myös osaa tulkita Javaa, joten kyseisellä kielellä myös mobiiliohjelmointi on mahdollisuus. Tällä hetkellä on toiseksi käytetyin kieli TIOBE:n mukaan, melkein tasoissa C-kielen kanssa (joka olisi huomattavasti hankalampi kieli aloittelijalle, eikä välttämättä yhtään sen hyödyllisempi, kunhan on vain kauan ollut käytössä).

Tarvitset Javaa kirjoittaaksesi jonkin tekstieditorin/kehitysympäristön (IDE:ksi kutsutaan). Ensimmäisen ohjelmasi voit kirjoittaa vaikka Windowsin Notepadilla/Muistiolla, mutta jossain välissä olisi syytä etsiä mieluinen "oikea" editori. Itse käytän JCreatoria (josta saatavilla rajoitetumpi ilmaisversio), yleisin lienee kuitenkin Eclipse, mutta minusta se on raskas ja hankala, varsinkin alkuun. 

Jotta kirjoittamasi .java tiedosto jotain tekisikin, niin se täytyy kääntää Javan virtuaalikoneen ymmärtämään muotoon. Käytännössä sun pitää käydä lataamassa "Java SE Development Kit" (8u25 versio on tuorein) ja asentaa se, ja opetella kääntämään .java tiedostoja .class muotoon. Usein IDE osaa tehdä käännöksen sun puolesta, kunhan tuo kitti on asennettuna. 

En tunne tutoriaaleja tai kirjoja kovinkaan hyvin, koska en ole niitä koskaan käyttänyt. Paras tapa olisi, jos joku kaverisi osaisi näyttää sulle alkeet, mutta googlaa joku Hello World esimerkki, jos tuo ei ole mahdollista. Helsingin Yliopistolla on ohjelmoinnin virtuaalikursseja muistaakseni. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linuxia koneeseen, ja emacsi käyttöön. Nämä pilipalieditorit ja kehitysympäristöt windowsineen ovat menneen talven lumia.
Assemblerilla väännät vaikka koodia sulautettujen järjestelmien käyttöön. OpenGL:llä taas grafiikat pyörimään. C-kielellä väännät vaikka tekstipelin ittellesi. Javalla oliot pyörimään, ja javascriptillä web-sivuille dynaaminen ote. Ja tietokannan sekä SQL:n tarvitset, minne tallennat onnistumisiasi, niitä tulee niin paljon, ettei tavallinen tekstitiedosto siihen riitä.

Vierailija
10/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitoksia tuosta MOOC-vinkistä! Vaikuttaa hyvältä, taidankin aloittaa heti jo tuolloin seuraavalla alkamiskerralla. T. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="12.01.2015 klo 08:30"]

ohjelmoimalla oppii ohjelmoimaan #include

[/quote]

Ihan tottahan tuo on. Itse aloitin omasta kiinnostuksesta jo lapsena. En minä mitään kursseja käynyt eikä silloin ollut nettiä ja nettitutoriaalejakaan. Jostain (kavereilta, lehdistä) sai aina tietoa miten voi tehdä jotain ja sitten sitä vaan alkoi kokeilla. Aika hyvin sitä tuli opittua monenlaista ihan itseopiskelelen. C:llä tuli tehtyä pikkunöösinä aika hienojakin juttuja jo, mikä oli hyvä pohja sitten myöhemmille alan opinnoille ja työlle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme seitsemän