Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihoekspertit hoi! Kookosöljystä..

Vierailija
07.01.2015 |

Olen nyt pari pv rasvannut ihon cocovin kookosöljyllä. Onko normaalia, että jo pari-kolme tuntia öljyämisestä naama on kuiva, kiristää ja alkaa hilseillä? Voiko olla, että kookosöljykään ei riitä kosteuttamaan (apua, mikä sitten?) vai kestääkö iholla jonkin aikaa tottua kookosöljyyn?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitatko kuivalle vai kostealle iholle? Öljyt laitetaan kostealle, auttaa paremmin.

Vierailija
2/5 |
07.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öljy ei kosteuta, jos sulla on nimenomaan kosteusköyhä iho, niin se ei auta siihen.

Mä teen sillä tavalla, että suihkutan pesun jälkeen kasvot ruusuvedellä, sitten hieron tipan kookosöljyä ja tipan glyseriiniä keskenään käsissä ja levitän kasvoille. 

Sen jälkeen suihkutan vielä lisää ruusuvettä kasvoille ja suihkuttelen pitkin päivää. Kosteuttaa tosi tehokkaasti, eikä ole kasvorasvojen lisäaineita.

Mutta siis kosteutta vaativalle iholle ei riitä pelkät öljyt, toi glyseriini auttaa kosteutta pysymään ihossa sitomalla sitä ja suurin osa taviskasvorasvoista on melkein pelkästään glyseriinia ja vettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos sibulle 3, nimenomaan kosteutta nassuni kaipaa.

Vierailija
4/5 |
07.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kuivui kasvojen iho tosi pahaksi pelkällä kookosöljyllä. Mistä ihmeestä voi ostaa jotain glyseriiniä??

Vierailija
5/5 |
07.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut, että hyvä puhdistustuote on kuivan ihon hoidossa a ja o. Minulla on ollut joka talvi ärtyneet korppuposket, mutta kun kokeilin vinkistä Lavera 2 in 1 puhdistusvoidetta, ihoni on ollut pehmeä ja sileä. ( yh, kuulostaa mainokselta, muttei ole :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yhdeksän