Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten sinä sait parhaiten taaperosi

Vierailija
05.01.2015 |

luopumaan yömaito tai - vellipullostaan nukkumaanmenon yhteydessä?

Alan olla jo sitä mieltä, että eiköhän pullon aika alkaisi olla jo ohitse, kun taaperolla on ikää 1,7kk.  Loppukeväästä hän täyttää "jo" 2 vuotta.  Miehen mielestä taapero voi vielä huoletta lipittää yövelliään, onhan vielä puoli vuotta aikaa 2v juhliin.

Itse vain huolettaa se, että ei taatusti vellin jämät hampaiden pinnoilla tee yön aikana hampaille hyvää.  Vaikka myönnän, että en edes kovin aktiivisesti muista taaperon hampaita harjata.  Pitäisi kyllä ryhdistäytyä kunnolla.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni esikoisella tosi kivuttomasti, oli silloin 1v 4kk. Taidettiin tehä niin että päivä päivältä vähemmän maitoa, kunnes ei yhtään. Kuopus taas oli hieman vaikeampi tapaus. Eka kokeiltiin vähentämistä --> kauheet raivarit kun huomas että ompa vähän maitoa pullossa. No sit tein niin että jätin päikkäreiltä eka maidon pois (meillä siis juotiin päikkärimaidot pullosta ja iltamaidot, muuten nokkamuki) siitä pari huutonukahtamista niin ei kaivannut enää, kun tähän oltiin totuttu niin sitten yömaitokin pois. Ei tainnut kertaakaan huutaa sen perään. Ymmärsinkö siis oikein että teillä juodaan ennen nukkumaanmenoa sängyssä se maito/velli? Vai myös keskellä yötäkin?
Niin ja kuopus oli n 1v 7kk kun lopetettiin iltamaidot. Se on se päättäväisyys, ei se muusta ole kiinni.
T. Tutti pitäisi nyt jaksaa viedä oravanpoikasille, poika tasan 2v..

Vierailija
2/3 |
05.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laimensin velliä parin viikon aikana niin, että lopulta se oli vain vettä. Reilu 2-vuotiaana sitte annettiin pullot Joulupukin vietäväksi pienemmille lapsille. Ihan keskustellen tämä hoitui ja itkeskelemättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota pullo kokonaan pois käytöstä. Nokkamukista iltapalalla maito. Eikä enää nukkuminen+syöminen yhdistelmää. Yöllä kun pyytää maitoa, sanot ei ja peittelet takaisin sänkyyn, kuuntelet huutoa, muttet suostu hakemaan maitoa. Kyllä taapero pian oppii.