Menikö se niin, että Buranalla menkkavuoto niukkenee?
Mutta mihin se perustuu? Ja mihin se veri sitten menee? Pakkohan sen kohdun paksuuntuneen limakalvon on poistua/uudistua? Kestääkö menkat sitten vaan kauemmin? Vai vähentääkö Burana oikeasti myös vuodon eikä vain kivun määrää?
Kommentit (10)
En minä ainakaan ole koskaan kuullut tuollaista. Urbaanilegendaa?
Ahaa, totta siis kuitenkin. Kiitos minunkin puolestani, 2.
3
Ei. Jos esimerkiksi taipumusta verenvuotoon enemmän kuin normaalisti tai sairastaa verenhyytymistä vaikeuttavaa tautia niin silloin juuri ei saa syödä ibuprofeenia koska pahentaa entisestään.
Mulle suositeltiin ihan naistentautien osastolta (yliopistosairaala) ibuprofeiinin syöntiä runsaisiin kuukautisiin.
Runsaisiin kuukautisiin ibuprofeiini yleensä vaikuttaa vuotoa vähentävästi, mutta taas jos on muuten verenvuototaipumusta tai verenohennuslääkkeitä käytössä (Marevan ym.) niin silloin ibuprofeiini voi lisätä vuotoa. T. sh
En tiedä mitä tapahtuu mutta itselläni ainakin toimii, käytän kyllä vain 1-2 päivänä kun on jatkuva vuoto.
Kyllä itselläni ainakin niukkenee ihan selvästi, johtuuko esim. siitä kun vähentää kohdun supistelua?
Minullekin on suositeltu sitä naistentautien poliklinikalla. Epäiltiin polyyppia kohdussa, mutta onkin vain harvianaisen paksu kohdun limakalvo ja runsaat kuukautiset. Olen käyttänyt useamman vuoden runsaimpina päivinä ibuprofeiinia ja minulla se auttaa selvästi.
Mulla ainakin vähentää selvästi. Esimerkiksi viimeisimmissä kuukautisissa otin aamulla buranan ja koko päivänä ei vuotoa tullut kuin muutama hassu luraus. Illalla lääkkeen vaikutuksen lakattia alkoi nippailla mahaa ja sitten alkoikin losottaa oikein kunnolla. Hetken luulin jo vuotavani kuiviin kun verta lorotti suurina klöntteinä noin tunnin ajan. Sen jälkeenpä vuoto sitten loppuikin ja muutamana päivänä enää tämän jälkeen tuli pientä tuhrua. Mutta mulla siis kokemus se että kyllä auttaa, kunhan muistaa tosiaan ottaa tarpeeksi usein ettei vaikutus ehdi lakata välillä.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00173