Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pienet vuositulot??

Vierailija
24.12.2014 |

Jos joku (tyött.kassaan kuulumaton) on koko vuoden työttömänä, eikös vuositulot silloin ole se kelan maksama työkkärikorvaus, eli n. 6000e/v ?? Miten siis jonkun missin vuositulot voi olla vain tyyliin tonnin koko vuonna? Vai eikö noita työkkärirahoja lasketa tuloiksi? Meneehän niistäkin vero? Ajattelen termiä "verotettava ansio".

Ärsyttää, kun eräs rikollinen sai niin pienet sakot isosta ongelmasta, minkä järjesti siskolleni, koska vuositulot oli vain 850e. Eli eikö se ole sit nostanut työkkärikorvauksia? Vai eikö niitä oteta huomioon päiväsakkoja laskiessa?

Hmm...Taisin vastata omaan kysymykseeni. Eli pointti sanalla "ansio". Niinkö se menee? Vain oikeasta työtulosta lasketaan nuo päiväsakot?

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kuusi