Ei tunnu jouluaatolta yhtään.
Kommentit (25)
Ei tunnu.
Toivottavasti kohta alkaa tuntua kun lähden glögille ja syömään perheen luo.
Ei tunnu, yksinäinen joulu ensimmäistä kertaa..
Ei. Lumi aiheuttaa sen että on liian valoisaakin.
Joo, tuntuu, paketointia vielä, ja keittiö kaaoksessa, juuri tätä se on aina tähän aikaan, sitten kun saa jotenkuten tehtyä täällä, lähdetään ajamaan yli kaksi tuntia tuolla pakkasessa, sitten kun päästään sinne mun vanhempien luo, ja joulupöytään ja joulupukki tuo lapsille lahjat, niin sitten tulee se hyvä joulumieli.
Tuntuu kirjaimellisesti. Jouluaaton jalkatreeni salilla juuri tehtynä. Mädit ja muut rosollit naamariin ja saunaan.
[quote author="Vierailija" time="24.12.2014 klo 13:19"]
Ei tunnu, yksinäinen joulu ensimmäistä kertaa..
[/quote]
Sama täällä.
Mitä vanhemmaksi tuun, sitä vähemmän Joulu enää tuntuu miltään. Muulta kuin tavalliselta päivältä. On alkanut heräillä negatiivisia tunteita kaikesta kulutushysteriasta ja korttien ja lahjojen kanssa sähläämisestä. Mielessä kytee ajatus, et jonain vuonna tehdäänkin vain ihan tavalliset hernekeitot tai makaronilaatikot ja syödään niitä ja annetaan muiden nauttia juustolautasistaan.
Laita av kiinni ja nauti ihmisten seurasta. Löytyy se tunnelma :)
Ei tunnu minustakaan "Joulu isolla jiillä" miltään, mutta tämä suomalainen joulu se vasta on mannaa!
Ei kyllä tänä jouluna tunnu. Meillä ei ole kuusta, koska kissat kaataisi sen alati, eli voisiko johtua kuusettomuudesta?
Ei ole tuntunut enää vuosiin.Eikä kyllä oikeastaan enää paljoa kiinostakkaan.
[quote author="Vierailija" time="24.12.2014 klo 13:20"]
Ei. Lumi aiheuttaa sen että on liian valoisaakin.
[/quote]
Minäkin olen täällä lounaisrannikolla tottunut lumettomaan (en mustaan vaan metsänvihreään) jouluun. Tämä lumi tuntuu ei-jouluiselta.
Miltä jouluaaton pitäisi sitten tuntua? Tuskin kaikilla voi olla just se sama The Joulufiilis?
Kyllä mun mielestä jokaisen perheen pitäisi tehdä joulusta sellainen kun se itsestä tuntuu hyvältä, ei kaikkia samoja tarvi tehdä mitä muut tekee, ei ne kaikki muutkaan tee sitä kaikkea vaikka siltä näyttää kun kaupassa katsoo ympärilleen. Ei siellä kaupassa näy ne jotka hössöttää liikaa pateiden ja sadan eri kalaruuan kanssa, eikä ne jotka ei osta kuin pari mieluista lahjaa. Eikä kaikille tarvi lähettää joulukorttia joita on joskus tavannut. Meille ei tule kuin puolet siitä mitä lähetetään tai annetaan, ja kolmeakymmentä ei saada menemään itseltäkään vaikka yritetään kaikille lähisukulaisille ja kavereille antaa, mutta kun kavereita on vain muutama, eikä niin että olisi kymmeniä heippahei-kavereita.
Ei tunnu joululta, vakava masennus on vienyt lähes kaiken ilon elämästä. Sen nyt kestää ettei itse koe joulua samoin kuin lapsena koki, mutta kun en ole jaksanut siivota enkä koristella kotiakaan lapsen iloksi...:(
Tuntuu