4. Luokkalainen poika leikkii majaa, pitäiskö huolestua?
10v poika leikkii majaa nuorempien sisarusten kanssa? Onko ihan ok että menee mukaan noin lapsellisen leikkiin vielä tässä iässä? Toisaalta tietysti hyvä että on hetken erossa ruudusta.
Kommentit (21)
10v poika leikkii kovaa. Pelaa GTA5:ta. Pitääkö huolestua?
Oon 26-vuotias ja tykkään leikkiä majaa.. onko normaalia? Kyllä on ihmisillä ongelmat
Toisaalta tietty hyvä, että on hetken irti majaleikeistä.
Kunpa noi meidänkin muksut leikkis joskus oikeasti. Todella vaikea saada pädistä ja puhelimesta irti. Välillä tuntuu ettei niillä ole mielikuvitusta ollenkaan. Heti kun ottaa ruudut pois alkaa se mankuminen ettei ole mitääääään tekemistä!
Onko tää joku provo? Itse leikin 13v asti mielikuvitusleikkejä kavereiden kanssa aina välkällä ja oon syntynyt 94. Eikö lapsi saa enää olla lapsi?
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 15:53"]Vaikea olis kuvitella meidän neljäsluokkalaista majaleikkeihin enää. Mutta lapset on tietysti erilaisia ja kehittyy niin eri tahtia.
[/quote]
Se ei ole mikään kehittymisen merkki että menettää kykynsä leikkiä. Pikemmin päinvastoin.
No, ite rakentelin majoja (en leikkinyt enää) vielä 12v koska se oli hauskaa
Itekki leikin välil pikkusiskojen kaa ku on tylsää :)
Ikää 15v
Mä leikin tänään legoilla sisaren 5 v lapsen kanssa ja olen 23 v! :S
Me tehtiin kavereiden kanssa maja vähän aikaa sitten, juotiin sitten kahvit siellä :)
t. 20v
No siis voi ei. Teen itse joskus majan ja luen/dataan/pelaan pleikkaa sieltä. Majassa on mukavaa.
t. toinen 20v
Aikuisetkin vois joskus siel duunis tehä majan ja pitää kokouksia sielä. Kun siel töissä on kuulemma usein tylsää.
Kyllä pitäisi mielestäni huolestua, siis sinun ajattelumaailmasta. Ihanaa, että 10-vuotias leikkii vielä lastenleikkejä niinkuin kuulukin.
Olisko parempi että polttais tupakkaa salaa ja varastelisi kaupoista?
Aika normaalia toimintaa. Meillä kohta 13 v tekee majoja. Antakaa lasten olla lapsia.
Vaikea olis kuvitella meidän neljäsluokkalaista majaleikkeihin enää. Mutta lapset on tietysti erilaisia ja kehittyy niin eri tahtia.
Ihan normaalia, ainakin meidän perheessä 6v ja 10v leikkivät usein yhdessä. Ja ai kauheeta, 20v ja 3v leikkivät nukkumista yhdessä (nukkuivat päikkärit).