Yksi monista tyhmyyden merkeistä av:lla:
Se miten ihmiset eivät kykene ymmärtämään, että jotkut osaavat ajatella asioita muustakin näkökulmasta kuin omastaan. Eli jos vaikka sanot ihan neutraalin ja asiallisen lihavaa puolustavan kommentin, niin av-mammat olettavat heti sinun olevan lihava. Tai jos vaikka jotain julkisuuden henkilöä tai rikoksesta epäiltyä koskevassa keskustelussa pyrit faktoihin etkä kiihkomielisen dogmin noudattamiseen niin sinä olet automaattisesti hirviö, joka puolustaa rikollista.
Kommentit (26)
Samaa mieltä :D mut tämähän on nyt vain tämmöinen palsta...
Av on sen luokan seksistinen ja typerysten valtaama huumorifoorumi, että oksat pois!
Ei se tyhmyyttä ole, vaan ns tunneälytaitojen vajavaisuutta. Kun ei tunnista ja tiedosta omia alitajuisia tunteita,mne näyttäytyvät syytöksillä, tuomitsemisella ja halveksunnalla.
Henkilökohtaisesti mun tekee mieli alkaa puolustamaan "vastapuolta" silloin, kun keskustelijoiden perustelut ovat huonot, vaikken itse olisikaan juuri sitä mieltä.
Tai jos pohdit asiallisesti syitä sille miksi joku on voinut menettää luottotietonsa, niin sinä itse olet menettänyt luottotietosi :D Koska jos et ole menettänyt niin sinunhan kuuluisi soihdut roihuten yhtyä luottotietonsa menettäneiden solvaamiseen!
Tietty huomiokyvyn puute myös ihmetyttää. Esim. jos viestiin on aivan selvästi lainattu teksti jostain muualta ja jopa laitettu oikein lähde ja kaikki, niin silti löytyy aina niitä, jotka vastaavat tälle lainatun tekstin kirjoittajalle. Yhtä lailla on tyhmää kopioida tänne tekstejä laittamatta mitään lähdettä, mutta nyt tarkoitan sellaista tilannetta, jossa jokaisen normaaliälyisen luulisi huomaavan, että teksti on kopioitu muualta.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 08:42"]
Ei se tyhmyyttä ole, vaan ns tunneälytaitojen vajavaisuutta. Kun ei tunnista ja tiedosta omia alitajuisia tunteita,mne näyttäytyvät syytöksillä, tuomitsemisella ja halveksunnalla.
[/quote]
Ai tunneälytaitojen puute ei ole tyhmyyttä?
Ihmiset ei vaan osaa argumentoida pätkääkään. Kaikki eivät ole korkeasti koulutettuja, toisaalta vaikka olisivatkin niin ei joka yliopistossa opeteta väittelemään oikein. Osa varmaan osaisi muttei viitsi koska anonyyminä on helppo mellastaa ja kärjistää.
Helpointa on leimata se vastapuoli hulluksi, idiootiksi tai joksikin niin pervoksi että vastapuolen argumentti menettää sen vuoksi arvonsa.
Toiset tietty trollaa ihan huvikseen. Sen huomaa noista ketjuista joissa jo lähtökohta on todella loukkaava ja yksikään vastaväite ei mene aloittajalle läpi vaan se toistelee sitä alun väitettään samalla heitellen solvauksia vastaan väittäjälle.
Jotkut osaavat argumentoida vaikka eivät olisi korkeasti koulutettuja. Jotkut taas eivät välitä hyvistäkään perusteluista vaan lukevat mitä tahtovat - tai käsittävät - ja tekevät aivan uskomattomia tulkintoja ja johtopäätöksiä.
Hupaisaa on myös se, että suuhusi pannaan sanoja ja sinun väitetään sanoneen asioita, joita et sanonut. Olet nimittäin tehnyt piiloväitteen, josta heikkoitsetuntoinen palstailija on ottanut itseensä. :D
12: mm tuota tarkoitin viestissäni, aivan käsittämätöntä mitä ihmiset näkevät rivien välistä. T: 11
Ideologia voittaa faktatiedon.
Tämähän ei tietenkänä av foorumeilal ole totta, koska täällähän on vain fiksuja ja koulutettuja ihmisiä jotka miettivät jokaisen näkökohdan komemntoidessaan asiaa kuin asiaa...
Ai av:lla? Ennemminkin kaikkialla.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 13:40"]
Ai av:lla? Ennemminkin kaikkialla.
[/quote]
Onko av:n ulkopuolella elämää?
Itsehän erään neiti näpsän mukaan puolustan Breivikiä..
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 13:43"]
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 13:40"]
Ai av:lla? Ennemminkin kaikkialla.
[/quote]
Onko av:n ulkopuolella elämää?
[/quote]
Kuulemma. Ei mulla tosin omaa kokemusta ole..
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 13:44"]
Itsehän erään neiti näpsän mukaan puolustan Breivikiä..
[/quote]
Joo mä myös kuulemma puolustan Laajasalon murhaajaa (tämä kokoomusnuori), ja toki olen myös kokoomuslainen sen lisäksi. Kummastakaan en antanut mitään viitteitä, pelkkä normaali kriittinen ajattelu riitti.
ap
Usein pelkkä ymmärtäminen käsitetään hyväksymiseksi. Joistain asioista ei ilmeisesti pysty keskustelemaan neutraalisti, on vain paheksuttava ja kauhisteltava.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2014 klo 13:53"]
Usein pelkkä ymmärtäminen käsitetään hyväksymiseksi. Joistain asioista ei ilmeisesti pysty keskustelemaan neutraalisti, on vain paheksuttava ja kauhisteltava.
[/quote]
Yksinkertaisten ihmisten yrityksiä pitää maailma helppona ja mustavalkoisena?
Niin ja jos peräänkuulutat loogista ajattelua, sinut oletetaan mieheksi :D Been there.
Ap