Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Kotiäidin kotityövelvollisuus

Vierailija
15.12.2014 |

Olen jäämässä kotiin kodinhoidon tuelle. Olisin halunnut kuulla mielipiteitä, miten teidän mielestänne silloin kotityöt kuuluisi jakaa.

Tulen siis olemaan aviomieheni elätettävänä, jolloin minun mielestäni hänen (pää) työnsä on töissä ja minun kotona. Luonnollisesti hoidan siis kaupassakäynnin, siivoamisen, pyykit, tms niin pitkälle päiväsaikaan kuin on mahdollista ja illalla jaamme töitä, jos om jotain pakollista illalla hoidettavaa.
mutta miten pitäisi toimia, jos päivä kuluu vaikka huvitteluun (esim. joku lastentapahtuma) tai vaikka jouluostoksien tekoon ja kaikki tavallisesti päivällä tehtävät hommat jäävät iltaan? Miten silloin jaetaan arkityöt?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä kotihoidossa olevan lapsen kanssa kuuluu touhuta päivisin. Tarjota virikkeitä, kuten ulkoilua, askartelua, muuta lapsiseuraa jne. Ei todellakaan kuulu antaa lapsen leikkiä yksin ja tehdä niska hiessä kotitöitä. Se hoitovapaa on lapsen, ei kodin hoitoa varten. Toki esim. lounaan laittamisen ohessa voi laittaa keittiötä kuntoon, tai jossain välissä ripustaa lapsen kanssa pyykkiä, mutta pääasiallisesti kotiäidin tehtävä on hoitaa lapsi virikkeellisesti. 

Vierailija
2/2 |
15.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä teen kotityöt ja hoidan lapsen päivisin. Miehelle kuuluu pihahommat. Konservatiivista mutta meillä toimii. Kummallekin sopii.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla