Mitä vaimolle lahjaksi?
Olisi taas se aika vuodesta, että pitäisi keksiä joululahja vaimolle. Auttakaa keksimään!
t. epätoivoiset puolisot
Kommentit (19)
Hyviä ehdotuksia, itselle kelpaisi paremmin kun hyvin mikä tahansa noista ja olisin erittäin otettu!
T:nainen 31 v
Valokuvaussessio, glamourkuvia vaimosta.
Sinipiika, yleiskone tai uusi kodinkone!
Lomamatka liittymälennoin kotikaupungista.
Budjetti on erittäin oleellinen tieto ja pieni kuvailu vaimosta/kiinnostuksen kohteista myös plussaa.
[quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 21:19"]
Valokuvaussessio, glamourkuvia vaimosta.
[/quote]Yök. Kovin moni ei tuota haluaisi.
[quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 21:21"][quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 21:19"]
Valokuvaussessio, glamourkuvia vaimosta.
[/quote]Yök. Kovin moni ei tuota haluaisi.
[/quote]
Mä tykkäisin. En tarkoittanut mitään pornokuvia.
Kiitos kiitos! Lisää saa ehdottaa.
Oma budjetti on jotain muutaman kympin ja muutaman satasen väliltä.
Ap
Osta jotain henkilökohtaista ( edellä jo mainittuja). Älä vaan tee samaa virhettä kuin oma ukkoni, joka ostaa aina jonkun kodinhoitoon liittyvän vempainen, kuten yleiskoneen. Mieluummin olisin ilman lahjaa.
Sain viime jouluna mieheltäni joululahjaksi lupauksen, että hän huolehtii autoni pesusta kerran kuukaudessa. Ensimmäiset neljä kuukautta meni ihan hyvin, sitten lipsahti vähän pitempi tauko ja viides pesu tuli nyt marraskuussa. Ajatus oli kuitenkin erittäin hyvä ja siitä olisi ollut oikeasti iloa ja hyötyä. Myös auton imurointi, lasien pesu sisältä jne. ovat mukavia, joskin erittäin harvinaisia yllätyksiä. Suosittelisin siis jotakin vastaavaa roinan sijasta tai roinan kanssa. N40
Minä haluaisin:
- pörrösukat
- kotimaisia koruja (isoja riipuksia)
- suihkugeelejä
- yhteistä aikaa matkan/kulttuurin parissa (kylpyläloma olis aika ihana!)
- pienen äärimmäisen hyvän kameran
- en myöskään pahoittaisi mieltäni vaatekaupan lahjakortista
Mutta ei kaikki ole samanlaisia.
[quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 21:20"]
Sinipiika, yleiskone tai uusi kodinkone!
[/quote]Sinipiika on huono, Vileda on parempi. Yleiskone on jo monella lahjaksi tullut aikaisemmin, mutta kattilasarja tai silitysrauta olisivat ihania. Tähän settiin olisi kiva myös liian pieni alusasu tai henkilövaaka.
Siivoushanskat (laadukkaat), lastenvaunut (uudehkot), pyykkitynkä (esiin vedettävä) tai vaikka Cerifit Golden -paistinpannu (tarttumaton pinnoite, ei tartte syödä palanutta paistosta)
Minulle mieluisin lahja olisi miekka, kilpi tai sulkakynä.
Purukumia, paljon! Siitä on oma hyötynsä!
Älähtäisin, jos saisin mitään siivoukseen liittyvää joululahjaksi. Keittiövälineet eri asia, mies varsinkin ilahtuisi jos hankkisin jonkun hifistelyvälineen köökkiin. Meidän omituisella huumorillamme kokonainen parmankinkku sapeleineen olisi mitä romanttisin lahja. Mutta varmaan jonkun korun saan. AP, älä ainakaan osta vaatteita. Edes laadukkaita ja romanttisia alusvaatteita. Jos menee koko väärin, voi olla traagiset seuraukset :) Itse olen alkanut suosimaan ns. elämyslahjoja; viininmaisteluilta, hieronta, kosmetologi...
Jos budjetti on 200 €, mä varaisin hotelliyön jostakin. Laatuaikaa rakkaan kanssa, pieni irtiotto arjesta tekee hyvää kenelle tahansa.
Mä haluaisin korvakorut / kivan laukun/ hyviä kirjoja/ lahjakortin kosmetologille/ lahjakortin lippupalveluun/ illallisen ravintolassa/ shampanjaa/ ihanan yöpuvun/ ihanan hartiahuivin. Mä olen helppo.
- koru (kaulakoru, riipus, sormus, korvakorut, rannekoru jne.)
- herkut, karkit, suklaa, pähkinät tms. mistä hän tykkääkin
- lahjakortti (hemmotteluhoidot, kosmetologi, alusvaatteet/vaatteet jne.)
- matka (ulkomaille, laivalle, kylpylään tms.)
- kirja
- tuoksu
- harrastusvälineet joko vaimon harrastuksiin liittyen, tai sitten teille yhteinen uusi harrastus
- elokuvat
- musiikki
- konserttiliput (tai vaikka teatteri tai stand up)
- hierontaöljy + nippu omatekoisia hierontalahjakortteja
- kännykkä, kamera, tabletti...
- sisustusesineet, taide yms.
HUOM! Nämä kaikki eivät käy kaikille, mieti itse mikä olisi oman vaimosi tyylistä!