Vieläkö noita maskeja käytetään?
Ihan vilpittömästi ihmettelen. Bussissakin suurin osa käyttää, vaikka on ihan selvää, ettei varsinkaan noilla perusmaskeilla ole mitään apua koronan leviämiseen. Varsinkin, kun niitä käytetään väärin (ns. leukamaski).
Tämä maskijuttu on kyllä vakuuttavasti osoittanut, miten lammasmaista ja tietoisuudeltaan orjuutettua kansaa suomalaiset ovat. Ruotsi ja Tanska ovat olleet ammoisista ajoista itsenäisiä kuningaskuntia, joten niiden asukkaille on kehittynyt terve itsearvostus. Meillä ollaan saatu aina pelätä herroja, tässä itäeurooppalaiseen alistumiseen kallellaan olevassa maassa. Ja kyllä, minut on kahdesti rokotettu, enkä ole yhtään rokotevastainen tms., ennen kuin alatte öyhöttää sitä.
Kommentit (10)
Katsoin että HSL:n sivuilla lukee yhä maskisuosituksesta mutta itse en enää aio käyttää. Saadan ravintolaankin mennä ilman maskeja ja turvavälejä niin miksi ei sitten bussiin ja junaan.
Miten maski, jolla on tähän asti suojauduttu ysköksiä vastaan, suojaisi nyt viruksilta. Siksi toisekseen eihän ihminen hengitä maskin läpi vaan hengitysilma vaihtuu maskin reunoilta. Miten ne virukset silloin siihen maskiin jäisivät?
Naps, niitä ei tarvitse enää käyttää kun Marin sanoo niin. Ennen ne suojasi nyt ne ei enää suojaa. Absoluuttinen totuus muuttuu koko ajan
Käytän nytkin. Mistä sitä tietää mitä kaasuja tuolta ilmasta pääsee elimistööni. En luota elimistöni puolustusjärjestelmään. Käytän myös nukkuessa kun ikinä ei tiedä
Itse olen saanut kaksi rokotetta ja kaikki perheensäjeneni myös.
En käytä enää maskia.
Juuri kävin Citymarketissa ja ehkä 10 henkeä lisäkseni ei käyttänyt. Kaikilla muilla maski oli.
Kyllä laitoin naamalle kun aamulla kävin kaupassa. Syystä että yön aikana leukaan oli noussut iso finni ja se oli kätevä peittää maskilla.
Kaupassa käytän. Julkisilla en kulje.