Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko kivulias supistus tuntua tältä?

Vierailija
13.12.2014 |

Minulla siis äsken kun yritin mennä nukkumaan tuli sanoinkuvaamattoman järkyttävä koko alaselän alueella oleva kipukohtaus. Kieriskelin sängyssä, istuin ja mikään asento ei auttanut kipuun. Päässä pyöri vain kipu... ja mistä se johtuu. Hajosiko selkä oli ensimäinen ajatus. Sitten äkkiä alkoi hitaasti laantumaan ja loppui... kesti arviolta 30sek-2min, en tiedä tarkalleen. Mutta siis ikinä tuollaista ei ole tullut. Minulla ei ole ollut harjoitussupistuksia (kai) jotain inhottavia sekunnin kestäviä lihasnykäyksiltä tuntuvia kylläkin.

Ei kai supistus ole tuollainen? Ei tuntunut vatsan puolella ja vatsa ei mennyt kovaksi. Ainoastaan selkä huusi hoosiannaa. Raskausviikkoja 24+...

Kiitos vastauksista!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja se piti vielä mainita että kipu oli sellaista säteilevää... lonkkiin säteili voimakkaasti.

Kertokaa vaikka omia kokemuksia millaiselta kivuliaat supistukset tuntuneet. Stressaa nyt itseä tää asia. Tekis mieli soittaa terveysneuvontaan mutta en haluaisi herättää äitiäni jolla olen yöpymässä. Huolestuisi kuitenkin.

Ap

Vierailija
2/6 |
13.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mulla kivuliaat supistukset tuntui niin että maha koveni ja kipu tuli hiljalleen ja voimistui kunnes alkoi laantumaan. Selässä ei niinkään tuntunut mutta joillain tuntuu. Jos kipua ei tule uudelleen ni ei hätiä mitiä, mut jos säännöllisesti tulee ni soita ja kysy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oottele tuleeko niitä lisää. Yksittäisen takia en tekisi mitään. Saattoi olla jotain muutakin, äkillinen voimakas kramppi jossain lihaksessa tms. Mutta jos niitä tulee niin sit pitäis soitella päivystykseen. 

Vierailija
4/6 |
13.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin kyllä soittaa jos noita tulee lisää! Outoa kun nyt selkä on kuin mitään ei olisi tapahtunut... ajattelin kyllä että vaikka noita ei enää tulisikaan niin voisin maanantaina kysellä vielä neuvolasta.
Ap

Vierailija
5/6 |
13.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="13.12.2014 klo 01:34"]Oottele tuleeko niitä lisää. Yksittäisen takia en tekisi mitään. Saattoi olla jotain muutakin, äkillinen voimakas kramppi jossain lihaksessa tms. Mutta jos niitä tulee niin sit pitäis soitella päivystykseen. 
[/quote]

Lihaskramppi se tuskin oli, minulla krampannut pohkeet, hartiat ja niska joskus ja ei tunnu samalta. Mutta jotain muuta voi tietty olla.
Ap

Vierailija
6/6 |
13.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on molemmissa raskauksissa synnytyksen käynnistyessä supistuskivut olleet sitä luokkaa, ettei selinmakuu ilman lääkitystä ole onnistunut juuri ollenkaan. Etureisiin ja lonkkiin on myös koskenut h*lvetisti. Tuossa vaiheessa synnytys oli tosiaan jo käynnistynyt ja avautumisvaihe ollut nopea. Esikoisen kanssa kohdunsuu oli 8cm auki ja toisen lapsen 9cm, kun menin synnytyssairaalaan. Soittaisin sinuna terveysneuvontaan/sairaalaan, jos asia mietityttää. Ei kai kyse turhasta huolesta ole, vaan lapsen ja sinun hyvinvoinnista. Hyviä vointeja teille!