Swaffelen - hollannin kielen Vuoden Sana 2008
Hollannissa on verbi "swaffelen" joka tarkoittaa yleensä elottoman esineen, mutta joskus myös ihmisen läpsimistä peniksellä.
Se valittiin 2008 kansan toimesta Alankomaiden ja Belgian vuoden sanaksi, kun saavutti mediahuomiota kun opiskelija 'swaffeloi' Intiassa käydessään Taj Mahalia.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Swaffelen
Mitä mieltä kansakunnasta jolla on oma sana sille, että läpsii asioita ja ihmisiä slaikkarilla?
Kommentit (13)
Kaikki tuntemani hollantilaiset ovat olleet ihanaa ja hauskaa porukkaa aina. Yhtä kiero huumorintaju kuin suomalaisilla.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki tuntemani hollantilaiset ovat olleet ihanaa ja hauskaa porukkaa aina. Yhtä kiero huumorintaju kuin suomalaisilla.
Samaa mieltä. Valtio on jonkin verran liberaalimpi ja ihmiset toki myös, mutta noin tapakulttuuriltaan hyvin lähellä suomalaisia. Vähemmän jurottavia mutta muuten aika samanlaista sakkia. Hyvin olen aina tullut toimeen ja helposti ja nopeasti kotiuduin Hollantiin yliopistoaikoina.
En muistanut sanan olemassaoloa mutta nyt kyllä muistan, kyllä mulle tosta kerrottiin useaan otteeseen :D
Hollannissa osataan. Ollaan paljon liberaalimpia mutta se ollaan tehty siten ettei joka ikinen asia ole mikään metoo-homma. Siellä tajutaan että tietenkään et saa kadulla vastaan tulevaa tai sohvalla nukkuvaa naista mennä läpsimään, mutta se että käyt kaupungilla läpsimässä jotain kunnan virastotaloa on pelkästään huvittavaa.
Eikös Roomankin lopun aluksi ole esitetty moraalin löystymistä ja kaikenlaista irstailua? Tulee tällaisista uutisista entistä enemmän sellainen olo, että länsimaiden hegemonian iltarusko kajastaa.
Käyttäjä42257 kirjoitti:
Eikös Roomankin lopun aluksi ole esitetty moraalin löystymistä ja kaikenlaista irstailua? Tulee tällaisista uutisista entistä enemmän sellainen olo, että länsimaiden hegemonian iltarusko kajastaa.
Moraalinen rappio on ollut joka ikisessä yhteiskunnassa konservatiivisten voimien suosima narratiivi. Nuoriso on pilalla ja nykyään ei ole mitään moraalia.
Rooman imperiumi oli alusta asti täynnä kaikenlaista haureutta. Mitään suurta moraalista rapistumista ei tapahtunut eikä se selitä valtakunnan tuhoa.
Mä swaffeloin viime viikolla perussuomalaisten piirin toimiston postilaatikon. Kaveri sai videolle.
Mä kävin svaffeloimassa pop-up koronarokotuspisteen. Siinä teille vähän D-varianttia!
Rentoa ja seksimyönteistä porukkaa
SS-waffelointi on swaffelointia stahlhelm päässä.
Vierailija kirjoitti:
Mä kävin svaffeloimassa pop-up koronarokotuspisteen. Siinä teille vähän D-varianttia!
She wants the D
"Mitä mieltä kansakunnasta jolla on oma sana sille, että läpsii asioita ja ihmisiä slaikkarilla?"
Onhan suomalaisillakin, vai etkö ole kuullut mulkutuksesta?
Kun minä olen tuota tehnyt niin kyllä suomessakin oli tuolle ihan omat terminsä, nimittäin 'seksuaalinen häirintä' ja 'sukupuolisiveellisyyden julkinen loukkaaminen'.