Kierukka ja alavatsakivut
Kipu on ehkä väärä sana kuvailemaan, mutta menkööt.
Kierukka laitettiin viikko sitten, asennuspäivän tiputteli mutta sitten loppui. Asennuspäivänä tuli silloin tällöin minimaalisia "kramppeja" (kuin lieviä pikkupikkusupistuksia), sitten taas muutama pv asennuksesta tuntui samanlaisia. Ja nyt taas alavatsalla tuntuu pientä menkkakipumaista oloa. Siis niin lievää, ettei tarvitse edes harkita särkylääkettä.
Kysymykseni onkin, että onko normaalia että noita tuntemuksia tulee ajoittain aina silloin tällöin? Että yhtenä päivänä kolottaa ja seuraavana parina päivänä ei edes muista koko kierukkaa?
Kommentit (2)
Kannattaa käydä tarkistamassa jossain vaiheessa jos ei helpota. Ihan jo ehkäisytehonkin kannalta. Itselläni oli niin että ei ollut paikallaan kunnolla. Kaverillani tuli melko pian laiton jälkeen kohtutulehdus ja sisarellani oli mennyt kierukan osa kohtulihaksesta läpi. Tosin tässä oli jo kovat kivut.
Kyllä varmaan normaalia .minulla ollut kuparikierukka jo 3 vuotta ja alavatsa/selkäkipuja aina välillä.paineentunnetta ja väli(lima/veri) vuotoja välillä. Lääkärissä sanottiin, että kaikki ok ja kier.paikoillaan.