millä viikoilla olette tunteneet ekat liikkeet?
Ensimmäisessä raskaudessa? Entäs toisessa? Mietiskelen tässä vain. Itsellä ensimmäisessä rv 17 ja nyt odottelen innolla että pikkuinen kasvaa :)
Kommentit (20)
Rv 13-14. Luulin ensin että elohiiri sisäelimessä ennenkuin ymmärsin mitä se ennenkokematon "poreilu" oli. Potkut joskus rv 20-->
Ekassa ja ainoassa raskaudessani "kuplintaa" 15+5 ja pari ihan selvää potkua 17+0. Siitä se sitten lähti :)
Olikohan n. 20 viikon kieppeillä..
20 viikon jälkeen olin varma liikkeistä.
20+, Eka lapsi oli kyseessä. Aikaisemmin tuntui jotain epämääräistä, ei tienny kiersikö mahassa vai oisko voinu olla vauva. Mut viikolla 20+ tuli Eka selkeä potku.
18-19 viikoilla taisin alkaa tuntea liikkeitä, tosin silloin en ollut varma että onko pieru vai vauva :P vasta myöhemmin, kun ne samantuntuiset liikkeet voimistui, vamistui se että vauva se taisi olla.
Rv 14-15 esikoisesta kun meditoin :) tiedän että aikaisin, mutta...
Rv 21. Istukka oli etuseinämässä :)
Viikolla 15, esikoinen ja ainoa. En meinannut uskoa todeksi, kun tajusin mistä on kyse :)
Rv 14. Heti sen tiesi, kun sellaista nypytystä tuntui, ettei ollut tuntunut koskaan aikaisemmin :)
Rv 17 varmuudella, mutta aika paljon aiemminkin oli tuntunut jotain pientä, silloin en vielä uskonut että se vois jo olla vauvan liikkeitä. Luulin elohiireksi. :D
Esikoisesta rv15
Kolmannesta vasta rv20, mutta istukka olikin sillä kertaa etupuolella. Ehdin jo pikkasen ihmetellä....
Keskimmäistä en niin muista...
Viikolla 17. Täytyi olla paikallaan, sillon tuntu "kuplia" :)
Up