Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Alakoulun opettajat

Vierailija
02.12.2014 |

Millä perusteella annatte numerot ns. taideaineissa? Vaikka 3.lk musiikin, kun silloinhan ei teoriaa musiikissa kovin paljon ole. Olisiko teistä hyvä, jos musiikista ja kuvaamataidosta ei annettaisi numeroa. Vaan vaikka todistukseen merkintä, että oppilas on osallistunut em. tunneille?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meidän kunnassa musiikin arvosana tulee sanallisena vasta 5. luokan keväällä ja numeroarviointina ekan kerran 6. luokan keväällä. Pidän kokeita vasta 5. luokalla ekan kerran. Sillonkin sellaisia, että kaikilla on mahdollisuus saada hyvä arvosana. Mielestäni harrastuneisuus vapaa-ajalla ei ole musiikinnumeron kriteeri.

 

Eniten vaikuttaa osallistuminen, asenne, yritys, aktiivisuus. Myös toimntaa ryhmätyöskentelyissä seuraan. Myös tietynlainen "rohkeus", heittäytyminen, uskallus  kokeilla on plussaa.

 

Koetta arvotan hyvin vähäisen. Lähinnä silloin, jos olen kahden numeron välillä, se näyttelee isompaa osaa...  Hyvän numeron voi saada, vaikkei osaisi laulaa kauniilla äänellä. En koskaan pidä laulukokeita. Saan äänet selville yhteislauluissakin...Hyvä ääni on tietty plussaa, mutta huonoääninenkin voi loistaa. Ja jo sekin, että on läsnä tunnella on kriteerinä siihen, että pääsee läpi:)

Kuviksessakin oma asenne ja aktiivisuus, yrtteliäisyys tärkeintä. Ja se, että saa vuoden aikana tehtyjä töitä valmiksi...Tietty käden, vären käyttö ym.  jälki korrelo  numeroakin.

Mun omasta mielestä taideaineista ei tarvis antaa arvosanaa...

 

 

Aika helposti omasta mielestäni numerot löytyy oikeille omistajlle. Eipä oo koskaan kukaan valitanutkaan...

Vierailija
2/2 |
02.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla