Uusivuosi, pahin pyhä yksinäiselle?
Ajattelin ennen että vappu olisi mutta nyt tuntuu että tämä se on.
Kommentit (41)
Opiskelijana sentään vappuna pääsee muiden mukaan ja muulloinkin. Nyt ei ole mitään yhteistä ohjelmaa
Pahin on juhannus kun ihmiset vielä kyselevät missä vietät juhannuksen. Jouluna ja uutenavuotena voi ihan hyvin lähteä baariin yksin, kukaan ei ihmettele. Juhannuksena olet epäonnistunut ihminen jos vietät sen yksin.
Täälläkin sinkku yksin uudenvuoden
Katopa, kun kakkonen kuittasi mielipiteensä oikein nimellään! Niin sitä pitää, vaikuttaa niin sivistyneeltä, että ...
Ja sitten asiaan: Miksi uusivuosi olisi sen kamalampi kuin joku muukaan juhlapäivä. Omassa elämässäni en noteeraa lainkaan noita "pakkoryyppyjuhlia", siis juhannusta tai vappua tai edes uuttavuotta. Ainoastaan joulu ja pääsiäinen näkyvät edes jollakin tavalla. Joulunkin olen viettänyt jo 9 tai 10 kertaa omassa erinomaisessa seurassani, muut juhlat vielä kauemmin, eikä tee heikkoakaan. Omasta asenteestahan se on kiinni.
Juhannus. Kaikki grillaa jossain kavereiden mökeillä
[quote author="Vierailija" time="02.12.2014 klo 14:37"]Minulle mitkään noista pyhistä ei ole pahoja, vaikka kaikki ne olen viettänyt viimeiset 20 vuotta yksin.
"Sinkku saa olla joulun yksin. Voi tehdä pahaa mutta toiset eivät pidä syrjäytyneenä."
Ketkä "toiset", jos kerran ei ole ketään kavereita tai tuttuja. Minulla ainakaan ei ole, ja on ihanaa kun ei tarvitse yhtään miettiä millaisena toiset pitää tai ei pidä.
[/quote]
No onpa surullista. Miten olet elänyt 20 vuotta yksin? Ymmärrän, että välillä käy niin, elämässä tulee muutoksia ja ystäväpiiriä täytyy välillä uudistaa jne. Mutta 20 vuotta ei ketään?
Mustakin uusivuosi on pahin.
Kaikki muut ryyppyjuhlat kestän kyllä yksin kotona, mutta uusivuosi on pahin koska sitä rakettien pauketta et voi olla kuulematta. Se oikein korostaa sitä, että tässä oon nyt yksin ja kaikki muut on ystäviensä seurassa ampumassa raketteja tai katselemassa niitä. Juhannus ja vappu menevät ihan normaalipäivästä, joulukaan ei ole paha. Mutta uusivuosi... sen voisi pyyhkiä kokonaan pois.
Mä en tajua tätä yksinäisyydestä valittamista. Ettekö te viihdy itsenne kanssa? Eihän sen parempaa seuraa olekaan, kuin minä itse. Olisi niin siistiä viettää aikaa ihan yksin, mutta kun tuli aikanaan pariuduttua ja hankittua lapsia, niin haaveeksi se jää ainakin vielä monen vuoden ajaksi, kenties loppuiäksi. Kai se on niin, että aina haikaillaan sitä, mitä ei ole. Perheelliset haikailee yksinäisyyttä ja yksinäiset perhettä ja/tai ystäviä.
Nopiasti ohimenee... Hyvää uutta vuotta 2015 ja ystäviä sinulle ap.
Mä pidän ehkä joulua pahimpana. Kaikki muut pyhät menee helpommin ja kun jouluna on suunnilleen kaikki paikat on kiinni. Välillä haluisin, että olis jotain porukkaa, jonka kanssa vois juhlapyhiä viettää. Lähiperheen kanssa oon jouluna pakollisen juhlinnan verran, muuten oon kaikki yksin.
Juhannus on minusta pahempi, uv on se yksi ilta kuitenkin vain. Paineen tekee juuri työkavereiden kyselyt. Joulua pakkojuhlin lapsuudenkodissa ja se on sosiaalisesti hyväksyttävää.
Jep yksin minäkin. Muutama kaveri on olemassa, mutta heillä ei ole aikaa nähdä tänään kun on "muuta menoa". Näköjään ryyppäämässä (fb päivitysten mukaan). En kelpaa seuraksi juhlapäivinä, kun en itse käytä alkoholia.
Kyllä, juhannus on pahin. Yksin kun viettää sen kotona, kaupungissa neljän seinän sisällä... Vaikka on vaan pari vapaapäivää sillon, oon itse oikeasti harkinnut, että säästää rahaa ja lähtee yksin "kaupunkilomalle" siksi aikaa jonnekin eurooppaan...
Ei. Kyllä se on tämä perhejuhla JOULU. Kun vielä on näitä "jouluihmisiä", jotka vaatii kaikkia muitakin olemaan joulumielellä.
VITTU SAATANA!!!!
[quote author="Vierailija" time="02.12.2014 klo 14:34"]
Ei. Kyllä se on tämä perhejuhla JOULU. Kun vielä on näitä "jouluihmisiä", jotka vaatii kaikkia muitakin olemaan joulumielellä.
VITTU SAATANA!!!!
[/quote]
Jouluna ei olla kavereiden kanssa, uutenavuotena ollaan. Ja jos ei ole kavereita niin...
Sinkku saa olla joulun yksin. Voi tehdä pahaa mutta toiset eivät pidä syrjäytyneenä.
Minulle mitkään noista pyhistä ei ole pahoja, vaikka kaikki ne olen viettänyt viimeiset 20 vuotta yksin.
"Sinkku saa olla joulun yksin. Voi tehdä pahaa mutta toiset eivät pidä syrjäytyneenä."
Ketkä "toiset", jos kerran ei ole ketään kavereita tai tuttuja. Minulla ainakaan ei ole, ja on ihanaa kun ei tarvitse yhtään miettiä millaisena toiset pitää tai ei pidä.
Mun mielestä joulu on. Kaikki paikat kiinni, perhejuhla. Uutena vuotena kaikki ravintolat ja baarit auki, taatusti kaikille löytyy seuraa, jos ei naama norsun vitulla kulje.
[quote author="Vierailija" time="31.12.2014 klo 21:02"]Jep yksin minäkin. Muutama kaveri on olemassa, mutta heillä ei ole aikaa nähdä tänään kun on "muuta menoa". Näköjään ryyppäämässä (fb päivitysten mukaan). En kelpaa seuraksi juhlapäivinä, kun en itse käytä alkoholia.
[/quote]
Sama täällä, en käytä alkoholia, ainakaan humaltumistarkoituksessa. Yllättävän iso este se on päästä mukaan porukoihin, sanoi muut mitä tahansa. Ainakin nuorena.