Lue keskustelun säännöt.
Työkaveri koronatestiin vaikka oli käynyt jo kahdesti työajalla piikillä?!
Kommentit (3)
Miksi en uskoisi? Kyllä munkin työkaveri kävi testissä vaikka on kahdesti rokotettu. Rokotus ei estä tartuntaa ja me teemme töitä huonokuntoisten vanhusten parissa. Jos tulee kipeäksi, niin testiin vain eikä saa tulla töihin ennen kuin on testi tulos tullut vaikka oireet loppuisikin/lievenisi.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Miksi en uskoisi? Mullakin alle 30 v riskiryhmään kuuluva työkaveri, joka sai molemmat rokotteensa jo ennenkuin minä 50 v ensimmäistäkään. Ja tietenkin kävi koronatestissä, kun oireet olivat koronaan viittaavat. Ei se rokote suojaa 100%:sti edes taudin vakavalta muodolta.
Ai siis uskoisinko, että on mennyt testiin vai uskoisinko että on käynyt ottamassa rokotukset vai mitä tässä pitäisi olla uskomassa?
Saahan sitä käydä testissä, vaikka sitä ei tuplarokotetuilta vaadita lievissä oireissa silloin, kun ei ole tiedettyä altistumista.